Jaką grupę krwi ma dziecko?

Jeśli mama ma grupę krwi BRhD (dodatni) Tata 0RhD (ujemny) Dziecko BRhD (ujemny) to dziecko ma grupę krwi matki czy ojca?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziedziczenie grupy krwi to temat, który zgłębiają nie tylko lekarze, ale i rodzice, którzy zastanawiają się, jaką krew będzie miało ich dziecko. Ponieważ młody człowiek dziedziczy krew po matce i ojcu, możliwe są różne kombinacje. W określaniu grup krwi bierze się pod uwagę kilka czynników, takich jak obecność czynnika Rh czy układ AB0. Ustalenie po kim dziecko dziedziczy grupę krwi odbywa się w następujący sposób. Każdy z rodziców przekazuje dziecku jeden z alleli, przy czym allele określające grupę krwi A i grupę B dominują wobec allelu określającego grupę 0. Jeśli mama lub tata mają grupę krwi 0, to ich potomek również będzie ją miał. Wydaje się zatem, że w przypadku Pani dziecka, dominującym będzie allel dziedziczony po matce.

Dziedziczny jest również czynnik Rh. Tu jednak sprawa jest dużo mniej skomplikowana, gdyż czynnik Rh może być albo dodatni, albo ujemny. Dlatego jeśli oboje rodzice mają ujemny czynnik Rh, dziecko również będzie taki miało. Jeśli oboje rodzice mają dodatni czynnik Rh, dziecko może mieć czynnik Rh+ lub Rh-. Identycznie jest w przypadku, gdy jeden z rodziców ma czynnik Rh+, a drugi Rh-.

Więcej szczegółów na interesujący temat znajdzie Pani w artykułach zamieszczonych pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/grupy-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/dziedziczenie-grupy-krwi-czlowieka-co-warto-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.