Dlaczego moja grupa krwi to B RhD-?

Witam. Mam grupę krwi B RhD-(ujemny), moja mama ma B Rh ,a tata B Rh- . Moje dwie siostry mają B Rh . Z czego to wynika, że ja mam B RhD-? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wynika to ze sposobu dziedziczenia genów. Istnieją 2 kopie genów. Jedną kopię dziedziczymy od matki, drugą od ojca. Jeśli Pani matka jedną kopię genu rh ma określaną jako ujemną, drugą jako dodatnią, to w badaniach będzie wychodziło, że jest rh dodatnia. Ale w trakcie poczęcia mogła Pani przekazać kopę rh ujemną. Pani tata w badaniach grupę krwi ma określaną jako rh ujemną, co oznacza, że obie kopie jego genów są ujemne. Czyli najprawdopodobniej dostała Pani obie ujemne kopie genów - jeden od matki, a drugi od ojca.