Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Grupa krwi dziecka a grupa krwi rodziców

Dzień dobry. Bardzo mnie interesuje kwestia dziedziczenia grup krwi. Przyjmując, że matka ma grupę krwi BRH+, ojciec ma grupę krwi ARH+, córka ma ARH+, córka ABRH+ i syn 0RH+, to czy w tych dwóch ostatnich przypadkach jest to możliwe, że grupa krwi dziecka jest inna niż rodziców? Od czego zależy, to jaka jest grupa krwi dziecka i czy w opisanym przypadku mogło dojść do jakiejś pomyłki, przykładowo przy określaniu grupy krwi dziecka? Czy taka sytuacja jest możliwa? Dlaczego grupa krwi dziecka w tym przypadku różni się od grup krwi każdego z rodziców? Czy można to jakoś wyjaśnić biorąc pod uwagę kwestie genetyki i dziedziczenia? Bardzo proszę o pomoc, zależy mi na uzyskaniu informacji od specjalisty. Proszę o wyjaśnienie, czy grupa krwi dziecka może być inna niż rodziców i dlaczego tak się dzieje. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Tak.
Ojciec ma właściwie A0 a matka B0.
Ostatnia córka odziedziczyła od każdego rodzica po jednym 0 i ma 00.
Przedostatnia wymieniona córka odziedziczyła od ojca A a od matki B i ma AB.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy