Co oznacza wynik grupy krwi AB RhD+?

Dzień dobry, co oznacza moja grupa krwi; AB RhD+[dodatni]? Co oznacza A, B Rh D+ oraz dodatkowe "dodatni" w nawiasie? Czy jest to jedynie słowne określenie znaku +? Czy ma większe znaczenie? Ostatnio się zastanawiam nad grupą krwi i szukam informacji w interencie, ale wiele jest sprzecznych informacji. Stąd piszę do Państwa. Proszę o fachową i wyczerpującą informację na temat mojej grupy krwi. Czy grupa krwi ma jakieś większe znaczenie dla naszego zdrowia? Zastanawiam się również jaką krew mogę otrzymać w razie poważnej operacji, czy wypadku? Czy każda grupa będzie dla mnie dobra, czy tylko jakaś konkretna? Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, grupa krwi jest cechą osobniczą, oznaczenie grupy krwi nie wiąże się z żadnymi specjalnymi rokowaniami.

Oznacza to, że Pani erytrocyty posiadają na swojej powierzni antygeny A i B grupowe podstawowego układu grupowego krwi czyli układu AB0. Pani osocze jest w związku z tym wolne od obecności przeciwciał przeciw tym antygenom. Taki przypadek określa sie jako uniwersalny biorca. Ponadto na powierzchni Pani erytrocytów obecny jest główny antygeny układu Rh oznaczany literą D( jest ich ponad 40 ale ten oznaczony jako D jest najważniejszy).

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

grupa krwi jest cechą osobniczą. O tym, jaką mamy grupę krwi, decydują geny, które to dziedziczymy od naszych rodziców. Wyróżnia się cztery podstawowe grupy krwi: A, B, AB oraz 0. Oprócz tego oznacza się również najważniejszy z innych grup antygenów krwinek czerwonych, czyli antygen D. Jeżeli erytrocyty mają tenże antygen na swojej powierzchni, to pacjent ma grupę krwi Rh+ (D+, czyli jest „Rh-dodatni”), a jeżeli krwinki czerwone antygenu nie posiadają, to pacjent ma grupę krwi Rh- (D-, czyli jest „Rh-ujemny).

O tym, jaką krew można przetaczać w razie zaistnienia takiej potrzeby, decyduje grupa krwi biorcy i to, jakie przeciwciała przeciwko antygenom grup krwi biorca posiada w swojej surowicy. Pani ma grupę krwi AB Rh+. Oznacza to, że nie powinna Pani mieć przeciwciał przeciwko antygenom krwinkowym A i antygenom krwinkowym B – z tego właśnie względu Pani grupę krwi określa się czasem mianem „uniwersalnego biorcy” (teoretycznie możliwe jest bowiem przetoczenie dowolnej grupy krwi osobom z grupą AB). Pani erytrocyty mają na swojej powierzchni antygen D, w związku z czym nie istnieją u Pani w surowicy również i przeciwciała przeciwko antygenowi D.

Znajomość grupy krwi rzeczywiście jest istotna, aczkolwiek aby Panią uspokoić należy wspomnieć o tym, że przed przetoczeniem pacjentowi krwi wykonywana jest próba krzyżowa. Ma ona na celu sprawdzenie, czy pomiędzy krwią biorcy a krwią dawcy – nawet jeżeli są one zgodne grupowo – nie zachodzą jakiekolwiek reakcje, które mogłyby być związane z jakimś zagrożeniem dla zdrowia biorcy.