Dlaczego moja i męża grupa krwi różni się od grupy naszego dziecka?

Witam,
tydzień temu urodziłam 2 dziecko z grupa Rh+, ja mam grupę Rh-, mój mąż też ma grupę Rh-, pierwsze dziecko również ma Rh -. Po urodzeniu pierwszego dziecka nie dostałam żadnego zastrzyku, a po urodzeniu drugiego dostałam.
Pytanie: dlaczego teraz dostałam zastrzyk, no i dlaczego drugie dziecko ma grupę krwi Rh+, skoro my oboje z mężem mamy Rh-, w szpitalu nie zostało mi to wyjaśnione, trochę poczytałam o jakiś antygenach, ale nie bardzo rozumiem.
Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie jest możliwe, by dziecko rodziców z grupami krwi Rh- (minus) miało grupę Rh+ (plus). Jeśli jest Pani pewna, że to mąż jest ojcem dziecka z grupą krwi Rh+, to najpewniej mają Państwo błędne informacje co do grupy krwi męża lub Pani. Radziłabym ponownie oznaczyć grupę, by rozwiać wątpliwości.

Otrzymała Pani zastrzyk z immunoglobuliny antyD, ponieważ ma Pani grupę Rh-, a dziecko Rh+. W okresie okołoporodowym często dochodzi do niedużego „przetoczenia” krwinek dziecka do krwiobiegu matki. W rezultacie matka dziecka Rh+, która sama ma grupę Rh-, może wytworzyć przeciwciała przeciwko czynnikowi Rh na krwinkach dziecka. Danemu dziecku one nie zaszkodzą, ale w kolejnej ciąży takie gotowe przeciwciała przejdą przez łożysko i mogą wywołać niedokrwistość hemolityczną u dziecka z tej ciąży. Aby temu zapobiec, podaje się właśnie immunoglobulinę antyD.

Pozdrawiam serdecznie!