Zespół Aspergera u dziecka

Starszy synek ma 5 lat. Ma zaburzenia SI. Późno mówił, chodził itd. Wykluczano autyzm, aczkolwiek wg różnych zachowań przypomina zespół asbergera. Miał poszerzone komory mózgowe. Młodszy synek ma 8 msc. Macha łapkami jak się ekscytuje, jeszcze nie siedzi, nie pełza do przodu ale stoi na czworakach i sprężynuje. jakie jest prawdopodobieństwo, że może mieć podobne objawy do starszego syna. Czy to są geny? Rok z życia miałam już wyjęty więc strasznie się denerwuje.

Witam. Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Jego przyczyny nie są jeszcze dostatecznie znane, ale wiadomo już, że jedną z przyczyn mogą być m.in. czynniki genetyczne, infekcyjne, nieprawidłowości w przemianach metabolicznych, zaburzenia okresu ciąży i porodu. Jeżeli niepokoi Panią zachowanie dziecka, można skonsultować dziecko w placówce zajmujacej się diagnozą i terapię SI, jak również w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu (istnieją już testy pozwalające wykryć autyzm nawet u kilkumiesięcznych dzieci). Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

zespól Aspergera nie ma tak prostego dziedziczenia, nie odkryto 1 genu odpowiedzialnego za wystąpienie zespołu. Myslę że warto skonsultować się z psychologiem (może starszego dziecka?) który podpowie na co zwrócić uwagę w dalszym rozwoju dziecka.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Najlepiej nie czekać tylko skonsultować dziecko z psychologiem i neurologiem. Owszem geny mogą być odpowiedzialne jednak również szereg innych czynników. Warto zatem jak najszybciej zapewnić dzięki opiekę terapeutyczną.
Pozdrawiam AM