Zachowanie 15-miesięcznego synka a autyzm

Czy to jest autyzm? Mój syn ma 15 miesięcy jest raczej dzieckiem wesołym jak widzi znajome mu twarze to się uśmiecha.reaguje na swoje imię ale czasami jak ogląda bajki to nie odwraca się jak go wołam.Jak się cieszy to macha rączkami i ucieka albo tupie nogami. Czasami kręci się w kółko-jak mu się nudzi albo się cieszy.Nawiązuje ze mną kontakt wzrokowy. Jeżeli chodzi o obcych ludzi to albo się wstydzi albo nie nawiązuje z nimi kontaktu wzrokowego.Nie robi papa ale lubi bawić się w a kuku.

Witam. Pani Synek reaguje i na imię, i na inne osoby, nie ma problemu z kontaktem wzrokowym z najbliższymi. W tym wieku ma prawo wstydzić się obcych. Niepokoi Panią to, że gdy ogląda bajki, nie odwraca się na wołanie. Być może nie słyszy? Należałoby zbadać słuch. Gdy się cieszy - macha rączkami, tupie, bądź kręci się w kółko. To może świadczyć o tym, że dziecko potrzebuje więcej bodźców ruchowych, by opanować i poukładać emocje, ale nie są to sygnały wskazujace na autyzm. Ewentualnie mogą (ale nie muszą) wskazywać na zaburzenia przetwarzania sensorycznego (SI). Proszę obserwować rozwój Synka i w razie nasilenia się tych objawów - skonsultować dziecko z psychologiem dziecięcym.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

https://www.facebook.com/pages/LOGO-PED-Gabinet-terapii-logopedycznej-i-pedagogicznej/280875155279321

Witam

Na podstawie Pani opisu raczej nie widzę powodu do niepokoju. Dziecko jest nieśmiałe ale nie zaburzone.
Proszę jeszcze określić czy wypowiada pierwsze słowa? Bawi się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem? Ma problemy ze snem? Je bardzo wybiórczo?
Proszę nadal czujnie obserwować dziecko i jeśli pojawią się nowe wątpliwości udać się do psychologa.

Pozdrawiam

Joanna Galczynska-Adamiak
Www.centrum-logopedyczne.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie widać w opisie czegoś niepokjącego. Jeśli dziecko reaguje na imię, a nie ma reakcji wtedy gdy czymś jest bardzo zainteresowane to raczej nie jest to zaburzenie. Gdy się cieszy to okazuje radość akurat chwilę się kręcąc. Wstyd przed osobą obcą też raczej jest normalnym zachowaniem dziecka. Myślę, że nie ma potrzeby na siłę szukać tak poważnego zaburzenia jakim jest autyzm. Oczywiście zachęcam do wizyty u psychologa by upewnić się co do prawidłowości rozwoju dziecka ponieważ na podstawie kilku informacji w liście bez obserwacji i wywiadu można wyciągnąć
błędne wnioski.
Pozdrawiam AM