Podejrzenie zespołu Aspergera u syna

Witam mam synka który w kwietniu skończy 6lat,od 1,6roku tak naprawde zaczał mówić wiecej słow,nawet zdania potrafi ułozyć sam,krótkie ale sa.Jesteśmy pod opieką logopedy,neurologa i psychologa.Podejrzenie jest asperger,ale syn nie unika kontaktu z rówiesnikami,choc w przedszoklu odsuwa sie na bok.Bardzo lubi komputer i gry,pochłania go to całkowicie,nie pozwalam mu na to często.Interesuje go wszystko co jest związane z internetem i nowinkami technicznymi.Jest mało samodzielny w prostych czynnoś

Witam serdecznie
Po zachowaniach , które opisuje Pani u syna trudno stwierdzić ,czy to Zespół Aspergera, należałoby by w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zrobić pełną diagnozę i podjąć się terapii dziecka, dobrze , że jest pod opieką specjalistów, oni powinni Panią pokierować do odpowiedniej Poradni, by zrobić taką diagnozę i rozpocząć terapię
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoteraeputa

Zespół Aspergera jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu, bardzo upraszczając najlżejszą forma zaburzeń autystycznych. Jeśli są Państwo pod opieką, warto zaufać specjalistom, poczekać na diagnozę i pozostawać w terapii. Niezależnie bowiem od diagnozy, maluszek ma trudności z relacjami, komunikacją, samodzielnością w codziennym funkcjonowaniu i warto go w rozwoju tych dziedzin wspierać.

Dzień dobry.
Pani Synek na pewno prezentuje opóźniony rozwój mowy, gdyż zaczął mówić dopiero jako czterolatek podczas, gdy czteroletnie dzieci już wypowiadają się pełnymi daniami, prowadzą rozbudowane dialogi. Synek jako sześciolatek potrafi zbudować zaledwie krótkie zdania. Powinien być objęty intensywną opieką neurologopedyczną. Jeśli jest mało samodzielny w prostych czynnościach, zatem warto, by miał także systematyczne, a nie sporadyczne wsparcie ze strony psychologa. Dobrze byłoby zrobić testy psychologiczno-pedagogiczne (wykonywane w poradniach psychologiczno-pedagogicznych), pokazujące w jakich sferach rozwoju psychoruchowego dziecko ma zaburzenia / opóźnienia. Jeśli chodzi o podejrzenie Zespołu Aspergera to radziłabym nie czekać, tylko zgłosić się do specjalistycznej placówki zajmującej się diagnozą i terapią dzieci ze spektrum autyzmu. Jeśli Synek faktycznie jest dzieckiem ze spektrum autyzmu to ważne jest jak najwcześniejsze zapewnienie mu specjalistycznej terapii.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl