ADHD u 9-letniego dziecka i podejrzenie zespołu Aspergera

Moje dziecko ma 9-lat, ma dysleksję i ADHD, jest bardzo ruchliwe, lubi czytać różne książki oraz ma wielu kolegów w szkole, choć niekiedy jest zaczepiany przez swoją nadpobudliwość. Bardzo lubi ono rozmawiać z dorosłymi oraz bawić się z dziećmi - głównie z kilkoma kolegami z podwórka. Niestety nie pokoją mnie pewne rzeczy - dziecko nie umie wymówić r/sz/cz, unika kontaktu wzrokowego mimo próśb (mimo że nie jest niesmiałe), a także ma słabą koordynację. Czy to typowe dla Zespołu Aspergera?

Witam,
obydwa z wymienianych zespołów wymagaja szczegółowej diagnozy,ale wydaje się,że jest wielką przesadą podejrzewać je na podstawie wspomnianych zachowań,gdyż one mogą stanowić reakcję na nadmierne krytykowanie dziecka lub nieradzenie sobie z problemami ,o których Pan wspomina przy okazji/dyslektycznymi/.Szkoda,że do tej pory nie są poddane korektywnym ćwiczeniom.Proszę porozumieć się z poradnią psychologiczno-pedagogiczną albo nawet z nauczycielem,który skieruje dziecko do w/w placówki i podda terapii.

Witam
Wymienione przez Panią objawy nie są na pewno wystarczające do postawienia diagnozy ze spektrum autyzmu, ani też nie są szczególnie typowe. Zalecałabym wizytę w odpowiedniej dla Państwa miejsca zamieszkania Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, gdzie syn otrzyma wsparcie logopedy i - w razie potrzeby - innych specjalistów, a i Pani będzie mogła przyjrzeć się bliżej swoim obawom.
Pozdrawiam serdecznie