Czy to autyzm czy inna przypadłość?

Witam. Moj syn ma 3 latka nie mowi, ma problemy z komunikacja jezeli np chce mu sie pic przynosi butelke, unika kontaktu wzrokowego, nosi jeszcze pieluche bo nie potrafi pokazac ze chce mu sie siusiu( bylo juz kilka prob) nie wskazuje palcem, jednak jest bardzo wesolym ruchliwym dzieckiem lubi sie z nami bawic, nasladuje inne dzieci. Ma mlodsza siostre czesto bywa o nia zazdrosny. Mamy podejrzenie autyzmu czy mozna pomylic to z inna przypadłością?

Witam
Proszę zgłosić się z dzieckiem do psychologa w najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie opieka psychologiczna jest całkowicie bezpłatna. Tam dziecko zostanie objęte specjalistycznymi badaniami i jeśli zaistnieje potrzeba dalszej diagnozy w kierunku autyzmu dziecko dostanie skierowanie do specjalistycznej poradni dla dzieci autystycznych w celu dokładnej diagnozy. Autyzm nie jest wyizolowanym objawem, lecz szerokim spektrum objawów i dopiero specjalistyczne badania pomagają zdiagnozować , czy dziecko jest autystyczne , czy też nie. Jest to forma bardzo szczegółowego wywiadu odnośnie określonych zachowań u dziecka, obserwacja dziecka w trakcie różnych form zabawy , szczegółowe zestawy ćwiczeń wykonywanych z dzieckiem i określone testy psychologiczne i dopiero na podstawie tych wszystkich zastosowanych metod badawczych, specjalista może postawić diagnozę odnośnie autyzmu czy choroby Aspergera. Wszelkie inne własne obserwacje są jedynie hipotezą , którą należy i tak sprawdzić poprzez specjalistyczne badania.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Szanowna Pani,
wskazana jest szczegółowa diagnostyka neurologiczna, konsultacja u psychologa dziecięcego lub w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią.
Jeżeli dziecko w wieku 3 lat nie mówi, nie wskazuje przedmiotów
i nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, to jest niepokojące.
Przede wszystkim należy dziecko właściwie zdiagnozować.
Istnieje wiele zespołów chorobowych, których objawy są
bardzo podobne do autyzmu.
Ważne jest jednak, aby odróżnić autyzm od tych zaburzeń,
gdyż właściwa diagnoza zwiększa szansę na wprowadzenie
właściwego programu terapeutyczno-edukacyjnego dla dziecka.
Aby wykluczyć inne zaburzenia czy choroby, których objawy
podobne są do autyzmu najlepiej wykonać jest następujące badania:
• komplet badań krwi i moczu, przy czym również wskazane
jest wykonanie badań w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii
• badania słuchu – w celu wykluczenia problemów ze słuchem
• badania laryngologiczne – w celu wykluczenia problemów
z aparatem mowy i słuchu
• badania okulistyczne, w tym badania dna oka
• badania neurologiczne, by wykluczyć inne zaburzenia.
Można też wykonać badania genetyczne oraz metaboliczne.
Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić
rzetelną diagnozę w kierunku autyzmu.
Niezależnie od tego czy to jest autyzm czy inne zaburzenie
rozwoju, Pani syn wymaga stałych, wieloprofilowych oddziaływań
stymulujących jego rozwój poznawczy i społeczno - emocjonalny.
Proszę też zgłosić się z dzieckiem do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i poprosić o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania
rozwoju dziecka.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl