czy problemy ze snem mogą oznaczać autyzm?

Witam, Jestem mamą 16 miesięcznego chłopca, który ogólnie rozwija się bardzo dobrze, jednak martwi mnie kilka aspektów. Po pierwsze mamy problemy ze snem właściwie od kiedy mały skończył 6 miesięcy. Wybudza się ze snu po kilka razu w ciągu nocy, wrzeszczy i ciężko go uspokoić. Jeśli już śpi to też bardzo niespokojnie, kręcąc się i jęcząc. Czasem wystarczy go przytulić a czasem jak tylko poczuje np że coś dotyka jego nogi to wrzeszczy. W dzień jest bardzo pogodnym i żywym chłopcem, z bardzo dużą ekspresją, bo jak mu coś nie pasuje to również daje o tym głośno znać. Ogólnie jest bardzo kontaktowy, rozumie polecenia, ładnie się bawi. Długo nie pokazywał palcem, ale od dwóch tyg już to robi. Martwi mnie też to, że nie mówi za dużo. Właściwie to prawie nic, bo tylko: nie, be, ta, i sylaby da, ma. Na twierdzenia używa aa...a na pytanie y... Nie wiem czy to ważne, ale nie porusza się również w rytm muzyki. Martwią mnie te objawy, szczególnie problemy ze snem. Czy to może być np autyzm? Czy mieści się to w granicach rozwoju? Do jakich specjalistów powinnam się udać? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Witam Panią
Opisane przez Panią objawy i problemy dziecka ze snem
są niewystarczające do stwierdzenia czy wykluczenia zaburzeń
ze spektrum autyzmu.
Poza tym nie można na portalu postawić diagnozy dziecku nie widząc dziecka.
Diagnoza lub wykluczenie autyzmu przeprowadzana jest przez zespół
specjalistów, tzn. psychologa, logopedę, pedagoga, psychiatrę i innych.
Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań np.: badania
laryngologiczne – w celu wykluczenia problemów z aparatem mowy i słuchu,
badania słuchu – w celu wykluczenia problemów ze słuchem, badania
neurologiczne - w celu wykluczenia innych zaburzeń, badania genetyczne,
komplet badań krwi i moczu, przy czym również wskazane jest wykonanie
badań w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii.
Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić rzetelną diagnozę
w kierunku autyzmu.
Jeżeli uważa Pani dzieje się cokolwiek niepokojącego w zachowaniu dziecka
lub występują trudności w kontakcie z dzieckiem, należy jak najprędzej udać się
z dzieckiem do lekarza pediatry oraz skonsultować problem z psychologiem
dziecięcym, np. w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu oraz z psychologiem. Zaburzenia snu nie mieszczą się w kryteriach diagnostycznych autyzmu chociaż wiele dzieci autystycznych ma problemy ze spaniem. Być może dziecko czegoś się przestraszyło i nocne wybudzanie z tego wynika. Ocena psychologa może być pomocna.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Również ONLINE

Szanowna Pani,

wiele dzieci w tym wieku ma różnego rodzaju problemy ze snem. Zazwyczaj nie świadczą one o obecności całościowych zaburzeń rozwojowych. Jeśli jednak jest Pani bardzo zaniepokojona, to warto udać się do poradni zdrowia psychicznego i poprosić o konsultację psychologa dziecięcego lub psychiatry dziecięcego.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/