Czy trzyletnie dziecko może mieć autyzm?

Witam. Moj problem polega na tym, ze moja Siostrzenica Milenka bedzie konczyc w tym roku 3 latka. Od pewnego czasu ja obserwuje i jej rozwój nie daje mi spokoju. Milenka jak sie urodziła była strasznie cichym dzieckiem. Majac rok siedziała w łózeczku kilka godzin bez grymasów i płaczu. Nauka chodzenia szła jej opornie , gdy skonczyła 27 miesc zaczeła chodzic. Nie mówi tak jak dzieci w jej wieku. Jej rozwój jest na etapie dziecka 1,5 roku takie jest moje zdanie. Nie interesuja ja zabawki w jej przedziale wiekowym tylko zabawki dla niemowlakow. Ma strasznie donosny głos . Mowi tylko mama, tata, co to? kto to? Uwielbia sie przytulac. Nie spozywa posilków sama czyli chodzi mi o łyżke czy widelec. Je palacami . Nie potarafi nazwac rzeczy po imieniu, czyli chodzi mi o to ze nie potrafi nazwac , ze to lalka, mis , autko itd. Nie rozpoznaje głosów zwierzat. Turla sie po podłodze , wywraca oczami, staje na glowie. W jeden punkt potrafi patrzec kilka minut. Nie reaguje na słowa Nie lub Tak. Nie ma zadnej reakcji jak ja wołamy po Imieniu. Nie rozumie co sie do niej mówi. Jest nerwowa , nie potrafi sie skoncentrowac na zabawie. Boi sie przebywac tam gdzie jest wiecej ludzi, dzieci, boi sie jezdzic autobusami , samochodem...Boje sie ze to Autyzm? Mam nadzieje ze sie myle. Dodam, ze rodzice dziewczynki nie chce isc do lekarza twierdza, ze jest wszystko wporzadku.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Wszelkie wątpliwości na pewno rozwiałaby wizyta u specjalisty. Jednak taka decyzja jest tylko w gestii rodziców. Jeśli widzi Pani nieprawidłowości to warto rozmawiać z siostrą i zwrócić uwagę, iż pewne zachowania córki odbiegają od normy. Na podstawie listu niestety nie da się zdiagnozować dziecka.

Pozdrawiam
Agata Majda
w razie pytań zapraszam
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Witam Panią
Opisane przez Panią objawy są bardzo niepokojące, ale są niewystarczające
do stwierdzenia czy wykluczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Poza tym nie można postawić diagnozy dziecku nie widząc dziecka.
Diagnoza lub wykluczenie autyzmu przeprowadzana jest przez zespół
specjalistów, tzn. psychologa, logopedę, pedagoga, psychiatrę i innych.
Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań np.: badania
laryngologiczne – w celu wykluczenia problemów z aparatem mowy i słuchu,
badania słuchu – w celu wykluczenia problemów ze słuchem,
badania neurologiczne - w celu wykluczenia innych zaburzeń,
badania genetyczne, komplet badań krwi i moczu, przy czym również wskazane jest wykonanie badań w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii.
Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić rzetelną diagnozę w kierunku autyzmu.
Z całą pewnością u dziecka występują poważne zaburzenia rozwoju,
których nie wolno lekceważyć.
Należy jak najprędzej udać się z dzieckiem do lekarza pediatry
lub psychologa dziecięcego, najlepiej w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl