Podejrzenie autyzmu u 1,5-rocznego synka

martwi mnie rozwoj 1,5 rocznego syna a mianowicie czy jest autystyczny , syn potrafi tylko mowic ma-ma ta-ta wczesniej mowil jeszcze baba ,gdy mu cos zakazuje to buczy i placze uderzajac sie rekoma w glowe lub o podloge ,potrafil pokazac palcem co chce teraz tylko buczy na wszystko , jest radosnym dzieckiem lubi ogl ksiazeczki bawic sie zabawkami ale nie potrafi nasladowac glosow zwierzat , boi sie wyjsc z wozka , trawy sie boi i jak ma brudne rece na z cukru to zaraz buczy , prosze o pomoc

Witam,
w sytuacji, gdy dziecko ie potrafi jeszcze mówić, często pojawiają się zachowania agresywne. Nie może ono po prostu przekazać tego co chciałoby i się denerwuje. Nie musi to świadczyć o autyzmie. Skąpa mowa oraz niechęć do chodzenia po trawie oraz niezadowolenie z powodu brudnych rąk może świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej. Proszę udać się do psychologa na diagnozę i zapytać też o terapeutę integracji sensorycznej.
Pozdrawiam.

Witam. Jeśli podejrzewa Pani u swego Synka autyzm, to proszę zgłosić się na konsultację do placówki specjalizującej się w diagnozie autyzmu. Uderzanie się rękoma w głowę i o podłogę, "buczenie", nerwowość dziecka, strach przed wyjściem z wózka, strach przed trawą, oraz niechęć do brudzenia sobie rąk mogą wynikać z zaburzeń przetwarzania sensorycznego (zaburzeń SI). Radziłabym zgłosić się w tej sprawie na konsultację do terapeuty SI.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno powiedzieć czy dziecko ma cechy autystyczne z opisu, który nie jest szczegółowy. To, że dziecko płacze jak czegoś nie dostaje świadczy raczej o próbie manipulacji rodzicami i wymuszaniu tym sposobem tego czego chce. Tu raczej potrzeba stanowczości i wytyczenia dziecku granic. Co do funkcjonowania to najlepiej oceni to psycholog dlatego zachęcam do skorzystania z konsultacji np w poradni psychologiczno pedagogicznej.
Pozdrawiam AM