Czy to zaburzenia integracji sensorycznej?

Witam terapeuta integracji sensorycznej ocenił że mój 3 letni syn ma : nadwrazliwosc dotykowa, podwrazliwosc propriocetywna, nadwrazliwosc sluchowa, brak kontaktu wzrokowego, zaburzenia przedsionkowe. Oraz podejrzewają całkowite zaburzenia rozwoju. Co to może znaczyć i czego to mogą być objawy. To zaburzenia integracji sensorycznej czy to może być autyzm .

Autyzm rzeczywiście należy do kategorii całkowitych zaburzeń rozwoju i opisane objawy mogą występować u dzieci z tym zaburzeniem. Jednak postawić taką diagnozę można jedynie po szczegółowym wywiadzie i badaniu dziecka, dlatego w tej sytuacji najlepiej konkretnie dopytać terapeutę, który diagnozował Maluszka. Będzie potrafił najpełniej wyjaśnić, co dla Państwa jako rodziców oznacza ten opis. Specjalista pomoże także kierować procesem wychowania chłopca, a także wesprze Państwa w roli opiekunów.

Witam Panią
Trudno postawić diagnozę bez przeprowadzenia
badań specjalistycznych, nie widząc dziecka.
Istnieje wiele zespołów chorobowych, których objawy są
bardzo podobne do autyzmu.
Ważne jest jednak, aby odróżnić autyzm od tych zaburzeń,
gdyż właściwa diagnoza zwiększa szansę na wprowadzenie
właściwego programu terapeutyczno-edukacyjnego dla dziecka.
Przede wszystkim należy dziecko właściwie zdiagnozować.
Najlepiej w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Dziecko zapewne wymaga stałych, wieloprofilowych
oddziaływań stymulujących jego rozwój.
Zapewne konieczna jest terapia logopedyczna, psychologiczna,
pedagogiczna i fizjoterapeutyczna.
Należy też uwzględnić potrzeby sensoryczne dziecka
kontynuując terapię Integracji Sensorycznej.
Zwlekanie z diagnozą i terapią może zaś doprowadzić
do nasilenia objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zaburzenia integracji sensorycznej często idą w parze z różnymi innymi. To czy dziecko ma całościowe zaburzenie rozwoju trzeba potwierdzić dokładną diagnozą również u psychologa, neurologa czy psychiatry. Diagnoza w kierunku integracji jest jednym z elementów. Niemniej jednak warto rozpoczsć terapię SI skoro występują u dziecka tego rodzaju zaburzenia.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac