SI i cechy autystyczne a autyzm

Witam serdecznie. U mojej córki zdiagnozowano SI i cechy autystyczne. Lekarze stwierdzili ( a było ich kilku), że to nie autyzm. Czym się różni SI i cechy autystyczne od autyzmu?

Zaburzenia autystyczne to właściwie spektrum zaburzeń zachowania- w jego zakres wchodzi kilka jednostek chorobowych. Zaburzenia te przede wszystkim zakłócają możliwości komunikacyjne i społeczne, a także charakteryzują się potrzeba ogromnej powtarzalności, stabilności życia oraz nietypowymi obszarami zainteresowań.Zaburzenia integracji sensorycznej mówią niejako o reaktywności, wrażliwości układu nerwowego.
Polecałabym jednak dopytanie u lekarzy, u których uzyskali Państwo diagnozę- najlepiej znają córeczkę, jej trudności i najdokładniej będą potrafili wyjaśnić zarówno przyczynę diagnozy, jak i charakterystykę zaburzeń u małej.

Witam. Dzieci z autyzmem często też mają zaburzenia przetwarzania sensorycznego (SI). Ale czasem jest tak, że dziecko z zaburzeniam SI może posiadać niektóre cechy, które występują w autyźmie. Nie ulega wątpliwości to, że dziecku trzeba zapewnić terapię. Radziłabym jeszcze raz zdiagnozować córkę pod kątem autyzmu bądź Zespołu Aspergera (nie u lekarza, a w ośrodku specjalizujacym się w diagnozie i terapii autyzmu - gdzie pracują psycholodzy mający doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu). Jak również zrobić dokładną diagnozę SI. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Zaburzeniema integracji sensorycznej to nieprawidłowe interpretowanie, odbieranie,przetwarzanie bodźców. Problemy z SI mogą w rożny negatywny sposób wpływać na funkcjonowanie. Proszę rozpocząć systematyczną terapię SI.
Pozdrawiam AM