Podejrzenie autyzmu u dziecka

mam19miesieczna Coreczke.od kilku Miesiecy Wystepuja u niej dziwne Zachowania takieJ ak krecenie Sie w kolko Zawsze w lewa Strone. podczas Tego Krecania Wzrok dziecka Ucieka W prawo.na imie Reaguje Ale Nie za kazdym RAZEM najczesciej reaguje Na moj Glos.lubi krecic Kolkami Wozka Dla lalek(nie robi tego dlugo)lubi Wirujacy Beben Pralki i Reklamy.jest z nia Kontakt Wzrokowy,odpowiada Usmiechem Na Usmiech,jednak niewiele Mowi.bywaly tygodnie W ktorych Dziecko Nie Wypowiedzialo Ani Jednego sensownego Slowa.czy Moje dziecko moze miec autyzm?

Witam, w związku z opisywanymi zachowaniami córeczki konieczna jest konsultacja w ośrodku specjalizującym się w diagnozie autyzmu wczesnodziecięcego. W ośrodku takim grono specjalistów po zebraniu szczegółowego wywiadu oraz obserwacji dziecka podejmie decyzje co do dalszego postępowania. Warto pamiętać o tym, że wczesne rozpoznanie zaburzeń rozwojowych daje szansę na lepsze funkcjonowanie w przyszłości. Obecnie, dzięki programom przesiewowym, istnieje możliwość "wyłapywania" wczesnych symptomów ze spektrum autyzmu oraz obejmowania programami terapeutycznymi już maluszki od 1,5 do 3 lat. Jednym z narzędzi do wczesnej diagnozy zaburzeń rozwojowych jest M-CHAT - Zmodyfikowany Kwestionariusz dla rodziców i opiekunów ( http://www.forumautyzmu.pl/poradnik/diagnoza/m-chat-zmodyfikowany-kwestionariusz-autyzmu-okresie-poniemowlecym-0). Proszę równocześnie zadbać o wsparcie dla siebie - czas oczekiwania na wykluczenie lub potwierdzenie diagnozy na ogół wiąże się dużym obciążeniem emocjonalnym, dlatego też warto pomyśleć o poszukaniu wsparcia u bliskich oraz w gabinecie terapeutycznym. Danuta Michalczyk

Witam. Aby stwierdzić, czy Pani Córeczka ma autyzm, konieczna jest wizyta w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu. Jednak ja sugerowałabym przede wszystkim zdiagnozować Córkę pod kątem ewentualnych zaburzeń przetwarzania sensorycznego (SI). Z przytoczonego przez Panią opisu zachowania Córki wnioskować można, iż być może dziecko ma zaburzenia SI. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein