Czy to właściwa diagnoza i jak będzie przebiegać terapia dziecka autystycznego?

Witam.

Mój 3-letni synek jeszcze nie mówi. Wypowiada tylko jakieś słowa "po swojemu". Byliśmy na dwóch wizytach u pani psycholog i kazała zrobić badanie słuchu. Niestety nie doszło do niego, ponieważ synek nie dał sobie włożyć do ucha niczego. Czekamy teraz na badanie na śnie fizjologicznym, ale udaliśmy się również do Ośrodka Wczesnej Interwencji na spotkanie z psychiatrą dziecięcym, ponieważ synek rzeczywiście nie reaguje na polecenia. Słucha jedynie zakazów, często bawi się sam, ale nas czasami angażuje również do zabaw. Poza tym jest wesołym dzieckiem i strasznym pieszczochem. Pani doktor zdiagnozowała autyzm. Czy to faktycznie jest autyzm? Jak po kolei przebiega jego rehabilitacja? Na razie jesteśmy na etapie diety bezcukrowej i mamy zakupić książkę z ćwiczeniami dla dziecka w domu, a poza tym mają też się jakieś spotkania odbywać się w ośrodku, co dalej?

Katarzyna Osak Psycholog, Warszawa

Witam.

Badanie słuchu jest jednym z podstawowych badań, często wymaganym przez ośrodki diagnostyczne, zanim przystąpią do diagnozy dziecka. Należy wykluczyć wady słuchu by mieć pewność, że brak reakcji dziecka, utrudniony kontakt z otoczeniem nie są spowodowane niedosłyszeniem. Warto zatem udać się na to badanie.

Podaje Pani mało przykładów zachowania synka i trudno jest ocenić jak wiele cech autystycznych przejawia.

Autyzm to złożone zaburzenie obejmujące m.in. trudności w kontaktach społecznych, opóźniony lub całkowity brak mowy, trudności w komunikacji, szereg stereotypowych zachowań, przywiązanie do różnych rytuałów, a także przedmiotów, niechęć do zmian, brak spontaniczności w zabawie, trudności w naśladowaniu, niechęć do kontaktów z rówieśnikami i szereg innych. Ponadto u większości dzieci obserwuje się problemy sensoryczne, czyli dotyczące zmysłów (nieprawidłowy odbiór bodźców słuchowych, dotykowych, węchowych, smakowych, wzrokowych). Z badań prowadzonych w ostatnich latach wynika również, że organizmy dzieci z Autyzmem  są w szczególny sposób wrażliwe i podatne na różne dolegliwości. Obserwuje się tendencje do grzybic ( w tym układu pokarmowego), nieprawidłowe trawienie białek (glutenu i kazeiny), nietypowe kumulowanie przez organizm metali ciężkich. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na zachowanie i funkcjonowanie dziecka.

Dlatego też terapia dziecka z Autyzmem powinna przebiegać na kilku obszarach. Warto zatem udać się do ośrodka zajmującego się biomedycznym leczeniem Autyzmu, w którym ułożą dziecku dietę (najczęściej bezmleczną, bezglutenową i bezcukrową); zgłosić się do placówki zajmującej się terapią dzieci z zaburzeniami rozwoju, gdzie ułożą dziecku program terapii psychologiczno-edukacyjnej do codziennego wykonywania w domu przez Państwa lub na spotkaniach w tej placówce; warto również pomyśleć o zgłoszeniu się do terapeutów Integracji Sensorycznej (SI), aby zbadać jak dziecko funkcjonuje w tym obszarze.

Wcześnie podjęta intensywna terapia na wielu obszarach zwiększa szanse na sukces całego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dalej systematyczna terapia. Na pewno logopeda. Poza tym zajęcia rozwojowe z pedagogiem, może integracja sensoryczna. Praca w domu również. Dużo cierpliwości, a dla Państwa do rozważenia także warsztaty dla rodziców i grupa wsparcia. Dieta tak ale jako dodatek do stałej terapii nie zamiast.
Powodzenia!
Pozdrawiam AM

Witam
Proszę zgłosić się do Poradni
Psychologiczno – Pedagogicznej.
Niezależnie od tego, czy to jest autyzm czy nie,
dziecko otrzyma opinię o potrzebie
wczesnego wspomagania rozwoju.
W ramach wczesnego wspomagania rozwoju
dziecko
zostanie objęte opieką psychologiczną,
pedagogiczną, logopedyczną, fizjoterapeutyczną itp.,
zależnie od zaleceń zawartych w opinii.
Jeżeli to możliwe, to proszę też zgłosić się
z dzieckiem do ośrodka dla dzieci z zaburzeniami
wieku rozwojowego – zakres terapii bardzo zbliżony
do wczesnego wspomagania rozwoju.
W ramach WWR dziecko może mieć tylko
8 godzin w miesiącu, dlatego warto połączyć.
Pozdrawiam serdecznie