Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Diagnoza autyzmu u 3-latka

Witam. Moj synek ma prawie 3 latka i przygotowujemy sie do postawienia lub wykluczenia autyzmu. Psychiatra powiedzial ze syn ma tylko nie ktore cechy autystyczne, chciala bym wiedziec co jesli sie okaze ze ma te cechy? Jak bedzie wygladac szkola, przedszkole? prosze o odpowiedz...
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Rodzeństwo dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rodzeństwie dzieci autystycznych.

Witam. Nie ma czegoś takiego, jak "cechy autystyczne". Albo dziecko spełnia konieczne kryteria do postawienia diagnozy "autyzm", albo to zaburzenie nie jest autyzmem, a np. "całościowym zaburzeniem rozwojowym". W obydwu przypadkach konieczna jest jak najwcześniej rozpoczęta intensywna i systematyczna terapia, aby w jak najwiekszym stopniu poprawić funkcjonowanie dziecka.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

0

Witam serdecznie, znalazła się Pani w trudnej sytuacji - potwierdzenie i wykluczenie diagnozy autyzmu u syna będzie się wiązało z różnymi konsekwencjami. Jeżeli pozna Pani te konsekwencje teraz (chociaż w ogólnym zarysie), będzie się Pani mogła na nie przygotować, nie będą wydawały się takie straszne. Dla dzieci z trudnościami z obszaru autyzmu istnieją specjalistyczne ośrodki wsparcia, które mają dostosowany program, do potrzeb takich podopiecznych. Lekarz psychiatra, który prowadzi leczenie dziecka, powinien mieć informacje dotyczące takich placówek w miejscu państwa zamieszkania. Pozdrawiam serdecznie

0

Witam!
Jeżeli okaże się, że Pani syn ma autyzm bądź też zespół Aspergera, to proponuję udać się do poradni psychologiczno pedagogicznej w miejscu Państwa zamieszkania. Tam uzyska Pani orzeczenie o kształceniu specjalnym, dzięki któremu syn będzie miał zapewnione zajęcia rewalidacyjne. Mają one na celu poprawę jego funkcjonowania, stosownie do trudności, które ma. Syn może uczęszczać do przedszkola/szkoły ogólnodostępnej do zwykłej klasy bądź oddziału integracyjnego, jeśli taki będzie w placówce. Może też uczęszczać do szkoły specjalnej, gdzie będzie miał zapewnioną bardziej wyspecjalizowaną opiekę. Proponuję też zapewnić już synowi dostęp do terapii psychologicznej (i logopedycznej jeśli jest taka potrzeba). Im wcześniej się ona rozpocznie, tym większe efekty będzie można osiągnąć i syn będzie lepiej radził sobie z różnymi zadaniami rozwojowymi.
Pozdrawiam!

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
64 poziom zaufania

Witam, diagnoza to na pewno pierwszy krok do zaplanowania dalszej pracy z Pani synkiem. Badania powinny wykazać w jakich obszarach synek będzie potrzebował wsparcia, dlatego trudno przesądzać teraz, mając tak mało informacji o tym jak ten rozwój będzie przebiegał. Dlatego myślę, że należy uzbroić się w cierpliwość, poczekać na diagnozę, aby dostała Pani rzetelne informacje od specjalistów. Z pozdrowieniami
M. Prus

0

Spokojnie, jeśli diagnoza zostanie postawiona zostaną Państwo skierowani do odpowiedniego ośrodka, który wspiera rozwój dzieci z cechami autyzmu. Zależnie także od stopnia komunikacji dziecka i umiejętności społecznych mogą to być różnego typu możliwości- od przedszkoli integracyjnych do placówek specjalistycznych.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju cechy prezentuje, jak funkcjonuje, z czym są największe problemy. Poza tym wiele będzie zależało od tego jak podejdziecie do wsparcia dziecka. Musi uczęszczać regularnie na zajęcia terapeutyczne. Terapia powinna obejmować rożne sfery rozwoju.

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy