Postępowanie matki podczas diagnozy autyzmu u dziecka

Witam serdecznie mam pytanie dotyczące mojego synka który skończy w styczniu 3 lata byłam z nim w zeszłym tygodniu w placówce dla dzieci z autyzmem po półtoragodzinnym rozpoznaniu stwierdzono że wiele czynników wskazuje że ma autyzm i czekamy na kolejną wizytę 8 stycznia z psychologiem i wtedy ma potwierdzić jakie jest spektrum autystyczne. Piszę ponieważ chodzi także o mnie jako matkę zwłaszcza że mam jeszcze 6 letniego syna jak sobie radzić w takiej sytuacji co robić !?

Witam

Myślę że w takiej sytuacji powinna Pani również poszukać wsparcia dla siebie.
Diagnoza jest szokiem, który trzeba przepracować i oswoić. Potrzeba na to czasu.
Jeśli czuje Pani taka potrzeba może warto spotkać się z psychologiem? Proszę poszukać również w swoim otoczeniu stowarzyszenia rodzin dzieci autystycznych. Obecnie jest to na tyle powszechny problem, że takie organizacje działają w wielu miejscowościach. Jest również możliwość szukania wsparcia w internecie. Działają różne fora, rodzice dzieci piszą blogi, które są kopalnią informacji o autyzmie.
Takie wsparcie nawet jeśli jest wirtualne daje poczucie wspólnoty i uświadamia że nie jest Pani sama ze swoimi problemami.
Warto też poczytać o samym zaburzenia, o dostępnych terapiach. Polecam książki Pisuli.
Najgorszy jest nieznany wróg.
Z czasem pierwszy szok minie i może życie nie będzie łatwiejsze ale będzie Pani wiedziała co robić.

Pozdrawiam

Joanna Galczynska-Adamiak
Www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Wsparcie jako mama i wskazówki, jak postępować otrzyma Pani właśnie w takiej placówce specjalizującej się w terapii dzieci z autyzmem. Jeśli ma Pani pytania, wątpliwości proszę sobie je zanotować i zdać psychologowi przy najbliższej wizycie.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Pierwszy krok to poczytać sporo na temat autyzmu. Zakupić literaturę, zapoznać się z publikacjami, odwiedzić strony stowarzyszeń. Dowiedzieć się o możliwościach terapii w swoim mieście i rozpocząć z dzieckiem terapie rozwojowe, logopedyczne, itp niezależnie od tego co będzie w dalszych badaniach. Ponieważ u dziecka stwierdza się jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu to terapia jest konieczna i na pewno przyniesie sporo efektów.
Pozdrawiam AM