W oczekiwaniu na diagnozę

Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu wchodzę na tę stronę, ale wcześniej nie miałam odwagi by się odezwać. Jestem z Łodzi. Mam syna w wieku 4lat, od września chodzi do przedszkola. Na tą chwilę nie mam jeszcze żadnej diagnozy, ale jesteśmy już po obserwacji w Noviculi, jeszcze czeka nas jedna wizyta z diagnozą. Chciałam spytać czy po uzyskaniu takiej diagnozy dziecko pozostaje w zwykłym przedszkolu czy może też trzeba przepisać do integracyjnego? Mój syn bardzo lubi kontakt z dziećmi, pani powiedziała że od września zrobił duże postępy, coraz częściej integruje się z grupą. Najgorzej jest jak mają czas wolny, wtedy nie wie co ma z sobą zrobić i chodzi bez celu. Bardzo bym chciała aby odezwał się do mnie ktoś, kto ma podobne problemy i jakiekolwiek opinie na temat Noviculi. Czy po diagnozie rodzice są zostawieni z tym wszystkim sami sobie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Novicula Centrum (http://www.navicula.pl/) to jedyna specjalistyczna placówka na terenie województwa łódzkiego, która zajmuje się diagnozą i rehabilitacją dzieci dotkniętych autyzmem. Pyta Pani, czy po uzyskaniu diagnozy autyzmu Pani czteroletni synek będzie mógł pozostać w przedszkolu, do którego dotychczas uczęszczał, czy też będzie musiała Pani przepisać syna do przedszkola integracyjnego. Teoretycznie, dziecko autystyczne podlega edukacji specjalnej w placówkach szkolnych i przedszkolnych, czyli powinno uczęszczać do przedszkola integracyjnego blisko swojego miejsca zamieszkania i realizować indywidualnie opracowany dla niego program terapeutyczno-rehabilitacyjny. Diagnoza autyzmu powinna zatem pociągnąć za sobą konieczność poszukania maluchowi przedszkola integracyjnego. Niestety, w zderzeniu z polską rzeczywistością okazuje się niejednokrotnie, że brakuje wolnych miejsc w oddziałach integracyjnych.

Przedszkole, do którego teraz uczęszcza Pani synek, może zgodzić się, by dziecko pozostało w placówce, ale nie musi. Jeżeli obecność dziecka autystycznego w grupie zaburza pracę zespołu i jest niebezpieczna czy też szkodliwa dla reszty maluchów, a jednocześnie nie ma szans, by grupą zajęło się dwóch wychowawców (w tym jeden psycholog), to dyrektor przedszkola może odmówić przyjęcia dziecka do "zwykłego" przedszkola. Najważniejsze, by decyzje były podejmowane z myślą o dziecku i uwzględniały jego dobro, by Pani synek miał szansę terapii i dalszego rozwoju. Jeżeli otrzyma Pani diagnozę dziecka z Novicula Centrum oraz wskazówki, jak dalej pracować z dzieckiem, proszę porozmawiać z personelem przedszkola o możliwości dalszej edukacji chłopca w tej placówce, chyba że w diagnozie będą wyraźne wskazówki, by dziecko umieścić w przedszkolu integracyjnym. Skoro synek nie jest agresywny, lubi kontakt z kolegami z grupy i zrobił znaczne postępy, co zauważyły panie przedszkolanki, być może nie warto umieszczać go w nowym środowisku, do którego będzie mu się trudno zaadaptować.

Czy rodzice dzieci autystycznych są pozostawieni sami sobie? Oczywiście, że nie. Rady dla rodziców autystów może znaleźć Pani na stronie naszego serwisu albo na stronie Fundacji SYNAPSIS (http://www.synapsis.waw.pl/), która oferuje wsparcie dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-a-rodzina
http://portal.abczdrowie.pl/rodzice-dzieci-autystycznych
http://portal.abczdrowie.pl/rehabilitacja-dzieci-z-autyzmem
http://portal.abczdrowie.pl/zabawy-dla-dzieci-z-autyzmem

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie ma potrzeby przepisywać dziecka do innego przedszkola skoro w tym czuje się dobrze, nauczyciele wiedzą jak z nim pracować i widzą postępy.
Po diagnozie ważna jest terapia prowadzona systematycznie i wielokierunkowo: logopeda, zajęcia rozwojowe, integracja sensoryczna itd. Dla rodziców również ważne jest wsparcie rodziny, przyjaciół i może warsztaty oraz grupa wsparcia w celu wymiany doświadczeń.
Powodzenia!
Pozdrawiam AM