Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy autyzm jest wyleczalny?

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, czy autyzm jest wyleczalny.

Witam Panią, najlepiej jeśli zapyta Pani o to psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której wydano orzeczenie (lub innego specjalisty) albo dyrekcję/nauczycieli placówki szkolnej, do której będzie uczęszczał syn. Dużo na ten temat informacji można znaleźć na różnych portalach edukacyjnych, psychologicznych poświęconych tematyce terapii i edukacji dzieci z rozpoznaniem autyzmu.

Najogólniej mówiąc, szkoły specjalne proponowane są tym dzieciom, które ze względu na swoją niepełnosprawność i różnego rodzaju deficyty rozwojowe nie będą w stanie sprostać wymaganiom programowym nauczania w szkolnictwie ogólnokształcącym (w szkołach podstawowych, liceach itp.). W szkołach specjalnych, realizowany jest podobny program nauczania do tego, co w szkołach o profilu ogólnokształcącym, lecz jest b-j zindywidualizowany, tj. uwzględniający indywidualne potrzeby rozwojowe dziecka ( zakres treści i metody nauczania dostosowuje się do aktualnych możliwości psychomotorycznych/poznawczych dziecka). Szkoły specjalne - w odróżnieniu od większość szkół ogólnokształcących, oferują również dzieciom różnego rodzaju formy pomocy terapeutycznej,wspomagającej, wspierającej rozwój podopiecznego.

Pozdrawiam

0

Szanowna Pani, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego sprawia, iż syn może zostać skierowany do tzw. szkoły specjalnej, działającej poza standardowym programem nauczania. W takich szkołach (czasami są to odrębne klasy w szkołach "normalnych") realizuje się program edukacyjno-wychowawczy dla dzieci z lekkim, umiarkowanym lub znacznym upośledzeniem umysłowym i jest on nastawiony na naukę podstawowych umiejętności życiowych bardziej niż na naukę typowo szkolną, tzn. bardziej na naukę zrobienia sobie kanapek, dbania o higienę, ogólnego życia w społeczeństwie niż na naukę czytania, jako, że jego zdolności intelektualne prawdopodobnie zostały określone jako niższe niż przeciętne. To jednak opisane jest szczegółowo w opinii.
Zachęcam Panią do rozejrzenia się za placówką oświatową (szkołą, ośrodkiem), który jest przystosowany wyłącznie do pracy z dziećmi autystycznymi, jako, że standardowe szkoły specjalne nie mają zazwyczaj personelu przeszkolonego w pracy z autystami, a jedynie z dziećmi o niższym poziomie intelektualnym.
Pozdrawiam

0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Kształcenie specjalne to najogólniej mówiąc dostosowanie warunków pracy z dzieckiem do jego możliwości psycho fizycznych. Może to być np wydłużenie czasu pracy, podejście bardziej indywidualne, częste przerwy, umożliwienie rozładowania pobudzenia, unikanie nadmiernej krytyki itp. W orzeczeniu jest to wszystko ujęte w formie zaleceń. Orzeczenie zawiera diagnozę wraz z możliwościami rozwojowymi dziecka.

Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Pedagog, terapeuta, coach.
0

Dzień dobry.Skupiła się Pani na stwierdzeniu "kształcenie specjalne", jakby nie wczytując się w zalecenia i opis funkcjonowania dziecka-to też jest ważne.Kształcenie specjalne oznacza, że Pani syn otrzyma wsparcie pedagogiczne w szkole ukierunkowane na dziecka potrzeby.Może Pani syn kontynuować naukę w obecnej placówce, albo w szkole specjalnej, czy innej placówce specjalistycznej.Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy