Czy rodzic dziecka z ADHD może żądać od wychowawcy pokazania uprawnień?

Czy rodzic dziecka z ADHD może żądać od wychowawcy prowadzącego klasę integracyjną okazania dokumentów stwierdzających, ze posiada on odpowiednie kwalifikacje (ukończył specjalne kursy i szkolenia) do nauczania dziecka z orzeczeniem ADHD? Dziecko z orzeczeniem rozpoczęło naukę w pierwszej klasie i od razu zaczęły się jego i moje kłopoty. Dyrekcja Szkoły odmówiła możliwości korzystania ze szkolnej stołówki i świetlicy, konieczne były moje interwencje. Następny krok Dyrekcji to zmuszanie mnie (groźba usunięcia mojego dziecka ze szkoły, mimo, że jest to rejon), do podpisania umowy (uczeń- rodzic- szkoła), której treści niestety nie akceptuję w całości. Na skutek przebywania w tej szkole dziecko stało się bardzo nerwowe, przestraszone i krnąbrne (ciągle ucieka z klasy), nasiliły się jego działania opozycyjno-buntownicze w szkole, w bardzo niepokojący dla mnie sposób - ponieważ bezczelnie odnosi się do niektórych nauczycieli.

Zaznaczam, że w domu, dziecko takich zachowań nie przejawia, prosi mnie tylko codziennie, żebym nie posyłała go do szkoły. Najbardziej jednak niepokoi mnie fakt, ze dziecko w ogóle nie pracuje na lekcjach, od początku roku szkolnego cały (lub co najmniej 90 %) tzw. obowiązkowy program nauczania realizuję z dzieckiem sama w domu, wieczorami po pracy. Jestem załamana, to jest dopiero pierwsza klasa, nie wiem jak długo to wytrzymam. Kiedy dziecko odrabia ze mną ćwiczenia, pisze bardzo starannie, ze szkoły zaś przynosi w zeszytach jakieś pojedyncze wyrazy nabazgrane, tak, że tworzą ledwo czytelne kulfony. Dyrekcja szkoły dąży do tego, żebym wystąpiła o nauczanie indywidualne. itd...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Przykro jest czytać takie listy i trudno jest radzić w sytuacji kiedy czuje się konfliktową sytuację pomiedzy szkołą a rodziną. Szkoda, że nie wspomina Pani, ze względu na jakie schorzenie dziecko ma orzeczenie i realizuje obowiązek szkolny w szkole integracyjnej, podejrzewam, że ze względu na zaburzenia zachowania. W takich sytuacjach warto próbować osiągnąć pewien kompromis. Warto poprosić o pomoc pedagoga lub psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej, która wydała orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Warto również porozmawiać własnie z pracownikiem poradni o nauczaniu indywidualnym: czy jest ono konieczne? Nauczanie indywidualne jest wydawane zawsze na podstawie zaświadczenia lekarskiego i może być wydawane na pewien okres czasu np. 3 miesiące albo rok szkolny.

Ważne jest, aby pamietać, że najważniejsze jest w tej chwili opracowanie wspólnego programu terapeutycznego i realizowanie go z żelazną konsekwencją:)

Pozdrawiam