Jak pomóc dziecku z niepełnosprawnością w szkole?

Syn ukończył naukę w specjalnym ośrodku szkolno wychowawczym w klasie dla niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowonym. Po badaniu w poradni psychologiczno pedagogiczna orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim co uniemożliwiło mu kontynuację nauki w tej samej szkole. Obecnie jest w szkole branżowej w której kompletnie sobie nie radzi. Nie ma wiedzy którą mają koledzy po ukończeniu szkoły podstawowej, nigdy nie miał nawet poszczególnych przedmiotów które są w szkole. Dlaczego poradnia psychologiczno pedagogiczna nie wzięła tego pod uwagę przy diagnozie. Syn z depresją, skrajny wczesniak 24tc, wylew 2st.uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Czy nadal dobro dziecka jest sprawą nadrzędną? Gdzie mogę powtórzyć diagnozę syna i trafić na lekarzy którzy wezmą pod uwagę całokształt a nie tylko trzymających się sztywno ram testu.

Niestety proces orzecznictwa opiera się w dużej mierze o wyniki testów psychologicznych. Jeśli ma Pani wątpliwości co do rzetelności przeprowadzenia badania, to może udać się Pani do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i poprosić o wykonanie badania funkcjonowania intelektualnego. Jeśli okaże się, że wynik będzie niższy, wskazujący na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, wówczas będzie to podstawą do odwołania się od decyzji i znalezienia środowiska szkolnego dopasowanego do możliwości poznawczych syna.