Czy moje dziecko ma zaburzenia emocjonalne?

Córka zaczęła 1klase jest wstydliwym dzieckiem chodzi do psychologa w szkole pani dala nam skierowanie do poradni aby zrobić diagnozę aby dostała nauczyciela wspomagajacego twierdzi że nic nieumie że w zerówce nic jej nie nauczyli opinia z przedszkola mówiła co innego córka jest nieśmiała wstydzi się e jak narazie ma 6 i 5 z polskiego z pisania czy zwykły psycholog może stwierdzić zaburzenia

Witam

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dziecko jest badane przez psychologa i pedagoga. Psycholog diagnozuje dziecko pod kątem rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego a także w zakresie rozwoju procesów poznawczych/ które w znacznym stopniu decydują o umiejętności przyswajania wiedzy/. Na podstawie tych badań psycholog wydaje diagnozę psychologiczną oraz zalecenia dla szkoły i rodziców w zakresie pomocy dziecku. W drugim badaniu pedagog diagnozuje poziom wiedzy u dziecka, ustala przyczyny ewentualnych trudności w nauce i także sporządza opinię pedagogiczną oraz zalecenia do pracy z dzieckiem zarówno na terenie szkoły, jak i dla rodziców. Po przeprowadzonym badaniu szkoła oraz rodzice otrzymują zbiorczą opinię bądź orzeczenie w zależności od wyników badania psychologiczno-pedagogicznego i wynikające z nich zalecenia dla szkoły/także dotyczące pomocy nauczyciela wspomagającego/. Jedynie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest organem uprawnionym do podejmowania tych decyzji, stąd skierowanie ze szkoły do poradni na badanie psychologiczno-pedagogiczne.

Pozdrawiam

Anna Szyda