Czy łuszczyca kwalifikuje do orzeczenia o niepełnosprawności?

Choruje na łuszczycę plackowatą, dostałem odwołanie od lekkiego stopnia niepełnosprawności i udaję się na komisję wojewódzką w sprawie odwołania. Zapoznając się z licznymi materiałami dowiedziałem się, że łuszczyca stawowa jest podstawą do takiego orzeczenia. Zapoznałem się z objawami i faktycznie mam między innymi łuszczyce na paznokciach. Zaraz przed komisją byłem na wizycie u ortopedy, który skierował mnie do reumatologa, u którego mam wizytę dzień przed komisją. 1. Chciałbym dowiedzieć się jakie materiały muszę dostarczyć od reumatologa aby komisja nie miała wątpliwości co do faktu, iż choruję na łuszczycę stawową. 2. Czy można jednocześnie chorować na łuszczycę plackowatą i mieć objawy łuszczycowego zapalenia stawów? Na moje nieszczęście termin odwołania został wyznaczony po 2 miesiącach i większość objawów zaleczyłem, warunki pogodowe również sprzyjały. Na dziś dzień pozostały paznokcie. 3. Czy taki "wizualne objawy" wystarczy? Lekarz weźmie pod uwagę, czas odroczenia kolejnej komisji?

Lekarz orzecznik orzekając o stopniu niepełnosprawności będzie brał przede wszystkim pod uwagę dokumentacje medyczną. Na pewno będzie zdawał sobie sprawę, że łuszczyca ma fazy zaostrzeń i złagodzenia objawów. O dokumentację odnośnie ew. rozpoznania/podejrzenia łuszczycowego zapalenia stawów należy poprosić reumatologa.