Co oznacza ten opis RTG nadgarstka 25-latki?
Dzień dobry. Choruje na łuszczycę od kilku lat. Od kilku miesięcy bolą mnie nadgarstki, czasami jest to pojedynczy ból np palca lub takie przeszywanie bólu po dłoni. Dzisiaj odebrałam rtg nadgarstków, w opisie: zwężenie drobne szpar stawów międzypaliczkowych dłoni. Co to może oznaczać?

KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że od jakiegoś czasu cierpi na łuszczycę. Jest to choroba autoimmunologiczna, która po czasie ma wpływ także na stawy. Od niedawna bolą Panią nadgarstki, co skłoniło do wykonania badania RTG. Na zdjęciu widoczne jest zwężenie szpar stawowych, co może wskazywać na procesy zwyrodnieniowe lub zapalne w stawach.
Jako że ta choroba może właśnie w ten sposób się rozprzestrzeniać, to warto w miarę szybko podjąć kontakt z lekarzem prowadzącym, aby ustalić dalszy plan leczenia. Możliwe, że ten ból jest efektem uszkodzenia stawów przez chorobę, co wymaga dalszego postępowania. Konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań (np. badania krwi na obecność markerów zapalnych).
Reumatolog, mając wszystkie wyniki, będzie w stanie wprowadzić dalszą terapię. Raz, że zastosuje bezpieczne leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dwa, że można próbować zahamować chorobę leczeniem immunosupresyjnym oraz biologicznym. Te wszystkie działania mogą poprawić znacznie jakość Pani, życia, a także spowolnić rozwój choroby. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.