Gdzie powinnam się zgłosić z dzieckiem, jeśli mam podejrzenie autyzmu?

Gdzie powinnam się zgłosić z dzieckiem jeśli mam podejrzenia że ma autyzm? Dziecko ma 1,5 roku, nie używa żadnych słów które można zrozumieć, czasem chodzi na palcach i kręci się w kółko, ma czasem straszne nerwy, zanosi się płaczem bez większego powodu. Ma odruchy wymiotne przy jedzeniu od jakiegoś czasu. Strasznie się martwię, proszę o pomoc.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą, który opiekuje się dzieckiem. Lekarz zbierze wywiad, zbada dziecko oraz pokieruje dalszym procesem diagnostyczno-leczniczym. Najpewniej konieczne będą jednak konsultacje specjalistyczne: neurologiczna, psychologiczna, ew. psychiatryczna.

Witam. Na podstawie przytoczonych symptomów można podejrzewać, że dziecko być może ma zaburzenia przetwarzania sensorycznego (SI). Świadczy o tym chodznie na palcach, kręcenie się w kółko, odruchy wymiotne przy jedzeniu, zanoszenie się płaczem. Radziłabym zgłosić się na konsultację do ośrodka specjalizującego się w diagnozie i terapii SI.Jeśli oprócz wymienionych dziecko ma jeszcze jakieś inne problemy (np. unika kontaktu wzrokowego, nie przejawia chęci komunikacji, wydaje się, że nie rozumie mowy, zabawkami nie bawi sie zgodnie z ich przeznaczeniem) to sugerowałabym diagnozę w ośrodku specjalizującynm się w pracy z dziećmi z autyzmem.
z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Pierwszym krokiem jest psycholog dziecięcy ale również badania neurologiczne, słuchu, logopeda. Poradnia psychologiczno pedagogiczna powinna pomóc.
Pozdrawiam AM