Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 3 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak uchronić się przed schizofrenią?

Witam! mam na imię Katarzyna mam 21 lat. W mojej rodzinie na schizofrenie choruje babcia i mama. Boję się że mnie też to czeka. Jak uchronić się przed tą chorobą? czy opanowanie i spokój pomoże mi się przed nią uchronić?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

ADHD

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Dotyka kilka procent dzieci w młodszym wieku szkolnym, ale może też dotyczyć osób dorosłych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o ADHD.

Witam serdecznie,
Kasiu przede wszystkim pamiętaj, że schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną. Co prawda czynniki genetyczne wywierają wpływ, jednak nie determinują zachorowania w sposób jednoznaczny.
Po prostu staraj się prowadzić zdrowy tryb życia - odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami. Dbaj o kontakty towarzyskie oraz o swój rozwój. Unikaj substancji psychoaktywnych.
Pozdrawiam

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
0

To prawda, że większe prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię jest u osób, u których w rodzinie ta choroba pojawiła się. Jest też wiele osób gdzie w rodzinie schizofrenia pojawia się, ale one są zupełnie zdrowe psychicznie. To co Pani może robić, to stosować profilaktykę psychiczną jak również obserwować swoje zachowania i reagować na uwagi osób, które zmiany w Pani zachowaniu zauważą. Proszę, też pamiętać, że szybka reakcja (leczenie) w razie pojawienia się choroby daje bardzo dobre rokowania. Proszę być dobrej myśli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy