Witam serdecznie,
Kasiu przede wszystkim pamiętaj, że schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną. Co prawda czynniki genetyczne wywierają wpływ, jednak nie determinują zachorowania w sposób jednoznaczny.
Po prostu staraj się prowadzić zdrowy tryb życia - odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami. Dbaj o kontakty towarzyskie oraz o swój rozwój. Unikaj substancji psychoaktywnych.
Pozdrawiam
To prawda, że większe prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię jest u osób, u których w rodzinie ta choroba pojawiła się. Jest też wiele osób gdzie w rodzinie schizofrenia pojawia się, ale one są zupełnie zdrowe psychicznie. To co Pani może robić, to stosować profilaktykę psychiczną jak również obserwować swoje zachowania i reagować na uwagi osób, które zmiany w Pani zachowaniu zauważą. Proszę, też pamiętać, że szybka reakcja (leczenie) w razie pojawienia się choroby daje bardzo dobre rokowania. Proszę być dobrej myśli.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ryzyko wystąpienia schizofrenii u dzieci po obciążeniu ze strony ojca – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Dziedziczność schizofrenii – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Czy schizofrenia może być dziedziczna? – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Czy można planować ciążę przy schizofrenii? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ataki złości a prawdopodobieństwo schizofrenii – odpowiada Dr Joanna Hałaj
- Czy psychoza i schizofrenia wpływają na innych członków rodziny? – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Czy ostre wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne bez objawów schizofrenii są dziedziczne? – odpowiada Cezary Maciejak
- Schizofrenia u 27-letniego syna – odpowiada Mgr Marta Sałatowska
- Czy na schizofrenię może zachorować każdy? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy jest duże ryzyko, że zachoruję na sm? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot