Czy możliwe jest całkowite wyleczenie CHAD?

Witam.Moja 26 letnia córka od ponad 9 lat leczy się psychiatrycznie. Diagnoza CHAD, problemy depresyjno-lękowe.Niedawno dowiedziałem się że jest to w mojej rodzinie problem od kilku pokoleń ( wiem o 4 pokoleniach ). Jestem przerażony. Czy jest to choroba genetyczna? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
choroba afektywna dwubiegunowa może mieć podłoże biologiczne m.in.: genetyczne. Jeśli w rodzinie pojawiły się epizody ChAD to zwiększa to ryzyko zachorowania na tę chorobę. Jednak warto pamiętać, że na wystąpienie ChAD mogą mieć wpływ również inne czynniki tj. psychologiczne, socjologiczne, środowiskowe.
Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej jest długotrwałe i może trwać nawet kilka, kilkanaście lat. Chory może również przyjmować leki do końca życia, ale profilaktycznie.
Leczenie musi obejmować kompleksowe działania tj. przede wszystkim farmakoterapię, ale też psychoterapię i psychoedukację.