Jak brać leki na ChAD?

Jak brać leki na CHAD skoro wiem jak bardzo szkodzą? Choruję na Chorobę Afektywną Dwubiegunową.Jestem raz w manii raz w depresji a pomiędzy nimi mam stany mieszane(depresja i mania na raz).Byłem teraz u psychiatry w epizodzie mieszanym.Stwierdził że żadne leki normotymiczne już tego nie ustabilizują i potrzebny neuroleptyk w dużej dawce.Mam brać olanzapinę 15mg.Wiem jak ten lek szkodzi zespół metaboliczny,otyłość,potem cukrzyca.Jak pozbyć się planów marzeń,ceków przez leki ktore i tak niewyleczą

podstawą leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej jest farmakoterapia, a to dlatego, że zaburzenia mają podłoże biologiczne, są za nie odpowiedzialne zmiany biochemiczne i strukturalne zachodzące w mózgu. Stosowanie leków pozwala na usuwanie objawów chorobowych i zapobieganie nawrotom.

Najlepsze efekty daje kompleksowe podejścia w terapii czyli leczenie farmakologiczne i psychoterapia. W wyniku takiego leczenia funkcjonowanie chorego może być bez porównania lepsze, nawroty choroby zdecydowanie łagodniejsze albo mogą ustąpić całkowicie, choć leczenie najczęściej musi być nieprzerwanie kontynuowanie.
Co do Pana obaw dotyczących skutków ubocznych neuroleptyków, to nie każdy reaguje na leki w taki sam sposób. Za zespół metaboliczny, otyłość i cukrzycę, w dużej mierze odpowiedzialny jest niehigieniczny tryb życia, brak aktywności ruchowej i zła dieta.
Dbałość o te aspekty życia, może skutecznie zapobiec tym dolegliwościom, nawet w przypadku przyjmowania leków przepisywanych w ChAD. Czasem konieczne jest wypróbowanie kilku różnych środków, zanim znajdzie się te, które działają u danej osoby najlepiej i powodują najmniej skutków ubocznych.

Zalecałabym szczerą rozmowę z lekarzem prowadzącym i podzielenie się z nim swoimi obawami. Kompetentny specjalista z pewnością jeszcze dokładniej przybliży Panu działanie leków i w razie potrzeby dobierze taki, który będzie dla Pana najbardziej odpowiedni.

Pozdrawiam serdecznie.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza