Czy przy CHAD trzeba brać antydepresanty?

Witam.Mam pytanie do psychiatrów.Proszę teraputów o pominięcie tego pytania.Czy w CHAD w manii warto brać sam antydepresant.Objawy maniakalne nie pozwalają mi normalnie funkcjonować.Natomiast przy braniu antydepresantu jestem w stanie funkcjonować w manii prawie jak zdrowi.Przynajmniej przez jakiś czas.Oczywiście mam świadomość,że skończy się to depresją lub nasileniem rapid cykling.Ponieważ bez leków ciągle jest żle,a leki na manie mają o wiele więcej skutków ubocznych i pogarszają jakośćżycia

Witam,

ogólnie rzecz ujmując podczas fazy maniakalnej nie jest wskazane stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Faktycznie zwiększa to ryzyko wystąpienia stanów mieszanych, szybkiej zmiany faz oraz niekontrolowanych manii. Podstawą powinno być dobrze dobrane leczenie lekami stabilizującymi nastrój.
Jest dopuszczalne stosowanie małych dawek leków p-depresyjnych nawet przewlekle- jako leczenie wspomagające celem profilaktyki nawrotów deprsji, jednak stabilizatory powinny być zawsze podstawą leczenia Chad

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl