Zapytaj lekarza

7 3 3 , 2 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie ChAD a kulturystyka

Dzień dobry.Postanowiłem w końcu zacząć leczyć chorobę afektywną dwubiegunową.Za daleko to wszystko zaszło.Nie leczyłem się ponieważ upawiam kulturystykę.To jedyne co jeszcze mogę.Przy lekach nie ma możliwości bo leki na chad rozwalają gospodarkę hormonalną.Np. kwas walproinowy blokuję androgeny i progresteron,neuroletyki obniżają testosteron i zwiększają prolaktynę...Czy psychiatra i endokrynolog oprócz psychotropów może przepisywać hormony tak bym mógł się leczyć i robić to co kocham?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Przede wszystkim w leczeniu chad postawiłabym na PSYCHOTERAPIĘ, a nie leczenie farmakologiczne. Proszę skonsultować się z psychologiem/psychoterapeutą - dzięki takiej pracy nie bedzie Pan musiał przyjmować leków, a co za tym idzie - nie wystapią uboczne skutki, które przeszkadzają Panu w sporcie. Pozdrawiam.

0

Dzień dobry,
Przy właściwym dobraniu leków w terapii CHAD, uzyskaniu poprawy stanu psychicznego i stabilizacji dawek leków psychotropowych powinien Pan móc normalnie trenować sport, bez konieczności stosowania żadnych leków hormonalnych. Ich zażywanie niestety może niekorzystnie wpływać na objawy CHAD i bez istotnych powodów nie powinno się ich stosować. W zależności od nasilenia objawów afektywnych stosuje się równe leki i nie jest tak, że wpływają one wtedy niekorzystnie u wszystkich na gospodarkę hormonalną. Sugerowałbym w chwili obecnej skoncentrowanie się na właściwym leczeniu objawów afektywnych, prawdopodobnie nie będzie potrzebował żadnego leczenia endokrynologicznego.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy