Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia depresyjne oraz maniakalno-depresyjne ChAD

Witam. Od ponad roku miałem zdiagnozowane zaburzenia depresyjne, obecnie od stycznia zdiagnozowano u mnie zaburzenia maniakalno-depresyjne CHAD, ale chorowałem znacznie wcześniej. Mam kłopoty z zasypianiem mimo zażywania 3x25mg Perazinu, mam kłopoty z zaśnięciem, a jak zasnę budzę się wylękniony. W życiu codziennym mam dużo kłopotów - brak pracy mimo wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego + zdrowotne. Czy można ubiegać się o stopień niepełnosprawności pozarentowy przy tej chorobie?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Rozpoznanie nerwicy

Witam serdecznie. Niestety nie udzielę Panu informacji czy może ubiegać się Pan o stopień niepełnosprawności przy zaburzeniach depresyjnych. Jest to pytanie bardziej do lekarza. Jednak bez względu na możliwość uzyskania stopnia niepełnosprawności zalecałbym Panu stały kontakt z lekarzem psychiatrą oraz jak najszybsze udanie się na psychoterapię.
Pozdrawiam.

0

Wszystko jest uzależnione od przebiegu choroby. Samo rozpoznanie CHAD nie jest powodem do orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Rok trwania cbhoroby jest dość krótkim okresem obserwacji, ale jeśli w tym czasie doświadczył Pan zarówno epizodu depresyjnego jak i manii, a obecnie jak rozumiem ponownie nie jest Pan w stanie remisji może Pan ubiegać się o skierowanie do ZON (zespół orzekania o niepełnosprawności). Zaświadczenie powinien wystawić leczący Pana psychiatra, dobrze widziane jest również bdanie psychologiczne określające Pana profil osobowości np w badaniu MMPI. Proszę rónież porozmawiać z prowadzącym psychiatrą na temat leczenia bo jeśli nadal odczuwa Pan objawy choroby to pewnie zasadne byłoby skorygowanie leczenia. Obecnie standartem jest stosowanie w Pana schorzeniu leku normotymicznego z dodatkowo włączanymi przejściowow lekiem p.depresyjnym w epizodzie depresji i neuroleptykiem podczas manii. Niektóre neuroleptyki nowej generacji mają również działanie normotymiczne i stosuje się je bez przerwy. CHAD jest chorobą przewlekła, ale dobrze leczona u ogromnej rzeszy pacjentów nie wpływa na poziom funkcjonowania zawodowego, społecznego i w końcu rodzinnego. Niezbędne jednak jest aby znalazł Pan psychiatrę, któremu będzie Pan ufał zwłaszcza podczas epizodu manii i zastosuje się Pan do jego zaleceń pomimo przekonania o bzdurności interwencji medycxznej (typowa postawa dla osoby w manii).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy