ChaD a zaburzenia depresyjne

Witam, ponad 3 lata temu zdiagnozowano u mnie ChAD. Po jednym epizodzie depresyjnym, sądząc że był wyłącznie epizod, zdecydowałam się na odstawienie leków. Niestety, znów pojawiła się mania, a następnie depresja. Rozpoczęłam farmakoterapię. Jednak w przychodni w tłumie ludzi wypatrzyłam cechy charakterystyczne ludzi których znam i widuję. Chodzi mi o sposób zachowania, czasami w połączeniu z wyglądem lub sam wygląd. Urojenia ustąpiły, 3 lata temu także były, lecz nie tak silne. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Polecam zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego i z nim omówić problemy, których Pani doświadcza. Jedynie w osobistym kontakcie lekarz będzie mógł najlepiej dobrać metody działania. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia psychologiczne a CHAD

Witam. Nie potrafie opisac wszystkiego . Moje objawy przypominaja bardzo ChAD . Np. Uczucie szczęścia , umiarkowany stan. Depresja . Wzmozona aktywnosc seksualna bardzo i szukanie ,, przygody ,, tak w skrocie . To trwa kilkanascie lat . I srednio co pol roku nowa praca bo szukam bodzca do okresu zeby byc szczesliwa i zaczac od nowa ale na koncu znów spadek sil i depresja i niechec do pracy. Bylam u psychologa . Bede miec wizyte u psychiatry czy lekarz cos moze stwierdzic ? O czym mu opowiedziec?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Piotr Pilarski
87 poziom zaufania

Lekarz psychiatra rozstrzygnie czy Pani choroba spełnia kryteria chad. Proszę powiedzieć o wszystkich swoich objawach nie ukrywając niczego.

Pozdrawiam.

0

Witam, podczas wizyty lekarskiej proszę szczerze i dokładnie opowiedzieć swój stan, lekarz dopyta o pewne szczegóły-dalszą terapia pokieruje psycholog jeśli będzie Pani kontynuowała spotkania. Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam. Bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na wizytę u lekarza psychiatry. To odpowiedni specjalista żeby potwierdzić Pani obawy albo je rozwiać. Proszę opowiedzieć o swoich podejrzeniach i jakie zachowania wg Pani to potwierdzają. Lekarz z pewnością zada jeszcze kilka pytań, na które proszę postarać się szczerze odpowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie

0

Wygląda na to, że zauważa Pani problem i chce nad nim pracować. To już dużo na początek. Faktycznie potrzebna jest diagnoza, a możliwie że również farmakoterapia. Dobry psychiatra powinien poświęcić odpowiednio więcej czasu na pierwszą wizytę i zebranie wywiadu. Sprawny diagnosta sam będzie wiedzieć jakie pytania zadać. Pani zadaniem jest szczerze opowiedzieć o swoim problemie. Lekarz lub psycholog (czesto wspólnie) może zdiagnozować problem w oparciu o opisywane przez pacjenta objawy, ewentualnie na podstawie testów psychologicznych. Należy zaznaczyć jednak, że diagnoza psychiatryczna, czy psychologiczna nie zawsze może być postawiona po pierwszym spotkaniu. Proszę opowiedzieć lekarzowi o tym, o czym Pani pisze, o resztę powinien dopytać sam specjalista.
Tak naprawdę diagnoza to tylko nazwanie pewnej kategorii problemów i jest początkiem pracy nad zmianą zachowań, a czasami całego sposobu życia. Pomocna może być w tym psychoterapia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Bezsenność a zaburzenia depresyjne

Mam 25 lat, mój problem zaczął się w styczniu tego roku i trwa do dziś. A więc zaczęłam mieć problemy ze snem, na początku nie spałam do 5 w nocy. Potem poszłam do lekarza psychiatry, który przepisał mi lek M*** i N*** - pobrałam miesiąc czasu i odstawiłam. Później brałam jeszcze inne leki, które nie były dla mnie dobre. Teraz biorę T*** na noc i F*** na dzień, trochę lepiej się po nich czuję. Śpię od 11.00 albo 12.00 do 6.00 rano. Mam też taką fobię odnośnie do chorób. Po prostu się ich boję i zażywania leków. Cały czas mam myśli, że mam bezsenność i się nigdy nie wyleczę. Wyszłam za mąż i nie współżyjemy, bo ja się boję, bo mnie to boli. Czy to może być zaburzenie depresyjne, czy zaburzenie lękowe? Chodzę na psychoterapię, która tak naprawdę mało mi pomaga. Dostałam jakichś lęków i nie wiem z czego to może być. Nie wiem co mam robić? Boję się, że leki, które biorę przestaną działać i będę musiała zmienić na inne antydepresanty. Nie wiem co mam robić, proszę o pomoc i poradę.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić jaki jest powód tak nagłego pojawienia się problemów ze snem - czy coś się wydarzyło w Pani życiu? jakieś narażenie na silny stres? negatywne emocje?

Warto również wykonać przynajmniej podstawowe badania laboratoryjne w celu wykluczenia chorób ogólnoustrojowych (jakie zdecyduje lekarz rodzinny po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu).

Natomiast bez możliwości badania nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie na co Pani choruje, czy jest to zespół depresyjny czy lękowy, obie jednostki leczy się nieco inaczej, jednak w obu dobrze prowadzona psychoterapia jest bardzo ważnym elementem terapii.

Nie wiem jaka forma psychoterapii jest prowadzona u Pani, ale jeżeli nie widzi Pani efektów (natomiast należy je oceniać dopiero po kilku miesiącach), proszę koniecznie porozmawiać na ten temat ze swoim terapeutą, być może konieczne jest wprowadzenie zmian w terapii.

Jeżeli chodzi o bolesne stosunki płciowe, to proszę w pierwszej kolejność odwiedzić ginekologa i wykluczyć choroby ginekologiczne (na przykład infekcje).

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty