Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy do rozpoznania CHAD ważna jest głębokość zaburzeń?

Czy do rozpoznania CHAD wazna jest głębokość zaburzeń? Wiem, ze musi byc mania/hipomania i depresja, najczęściej jest zmienność faz, ale moze być typ mieszany. Czy głębokość depresji ma znaczenie? Niepokoje się, miałam "dołek", "górkę", "dołek" i znów idę w górę. Caly czas pracuje z terapeutą. Obie górki wyglądają podobnie. Mój terapeuta twierdzi, że nie łapię się na CHAD bo "...mialam depresję łagodną co najwyżej umiarkowaaną a nie ciezką." Martwi mnie cyklicznosci i mam niepokoj nie
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Rozpoznanie choroby to diagnoza, natomiast przebieg zaburzeń może być łagodny, średnio nasilony lub znacznie nasilony - wtedy oceniamy natężenie zaburzeń.

0

Proszę przeczytać kryteria manii, hipomanii, depresji, subdepresji w ICD-10. Nie tyle jest ważna "głębokość zaburzeń", ile kryterium czasowe (np. dla hipomanii 4 dni, dla manii 7, dla depresji 14 lub mniej). Celem diagnostyki warto zgłosić się do lekarza, tylko on jest w stanie odpowiedzialnie postawić diagnozę ChAD. Zresztą nie da się leczyć skutecznie ChAD bez udziału psychiatry. Proszę krytycznie odnieść się do słów niektórych terapeutów. Pozdrawiam, J.L.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy