Czym różni się typ Borderline od CHAD?

Witam . Prosze odpowiedziec czym rozni sie typ bordenline od ChAD ? Jest cos szczegolnego ? Ponoc bywaja mylone ze sobą. Czy lekarz po krotkiej rozmowie( prawie wcale) i ziewajac moze juz stwierdzic ze jestem typu bordenline ? Czytalam ze lekarzom zajmuje dlugo diagnoza.

Witam, myślę, iż Pani pytanie dotyczy odbycia wizyty diagnostycznej z lekarzem, który ma pewnie Pani poczucie,iż zbyt ,,lekko podszedł do tematu". Na diagnozę można poświęcić nawet od 3 wizyt lub znacznie więcej, jeśli jest Pani nie pewna diagnozy, radzę skonsultować się dodatkowo z innym psychiatra w tej sprawie. Obie diagnozy dotyczą np pewnych deficytów w tworzeniu relacji z ludźmi, jednak w ChAD znaczące jest, iż to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami depresji, hipomanii, manii, stanów mieszanych i stanu pozornego zdrowia psychicznego, przebiegającymi jednak inaczej niż pewne objawy bordenline. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry.

Zasadnicza różnica między chorobą afektywną dwubiegunową, a borderline polega na tym, że pierwsza należy do zaburzeń psychicznych, a druga jest typem osobowości. Innymi słowy - wobec zaburzeń i chorób psychicznych stosuje się zwykle farmakoterapię, podczas gdy borderline "leczy się" zasadniczo poprzez psychoterapię. Trudno powiedzieć, czy lekarz podczas ziewania może postawić diagnozę, z pewnością jednak może postawić pewne hipotezy, które należałoby zweryfikować poprzez pogłębiony wywiad.

Pozdrawiam.

Upraszczając można powiedzieć że:

Osoby z osobowością typu borderline zmagają się z huśtawkami nastrojów, niestabilnością emocjonalną. Przez pryzmat swej osobowości doświadczają postrzegania świata, przetwarzania rzeczywistości i bycia w relacjach - można porównać ich funkcjonowanie do "tańca na linie zawieszonej nad przepaścią". Jest to zaburzenie osobowości, wymagające wieloletniej psychoterapii, farmakoterapii.
CHAD - choroba afektywna dwubiegunowa jest schorzeniem którego przejawem są nadmierne, skrajne zmiany nastroju, pojawiające się jako element w okresowo występującej depresji i manii. Stany takie prowadzą do rozregulowania funkcji organizmu, nastroju, poziomu witalności, energii, napędu „fizycznego” i „psychicznego”, rytmów snu i czuwania.

Diagnostyka obu zaburzeń wymaga czasu, samo rozpoznanie przysparza sporo trudności, ponieważ objawy CHAD i borderline związane są w wieloma obszarami funkcjonowania człowieka. Ważne jest przeprowadzenie rzetelnej diagnozy i wskazanie możliwości leczenia i podjęcia terapii.
Jeśli zmagamy się z zaburzeniami tego typu zadbajmy o siebie i swoich bliskich