Cyklofrenia

Witam, Ineresuje się różnymi zagadnieniami z zakresu szeroko rozumianej psychiatrii, moje pytanie ma naturę "technicznego". Internetowe źródła podają dwa znaczenia terminu "cyklofrenia", jedno z nich mówi, że jest to po prostu inna nazwa na zaburzenie afektywne dwubiegunowe, inne zaś, że dotyczy zaburzeń afektywnych występujących cyklicznie, czyli oprócz ChAD odnosi się również do zaburzenia afektywnego jednobiegunowe (czyli depresji nawracającej). Jaka jest prawidłowa definicja cyklofrenii i do którego zaburzenia się tak naprawdę odnosi? Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tych zagadnień.Z góry dziekuje i pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam,

Pod pojęciem "cyklofrenia" rozumie się zaburzenia afektywne dwubiegunowe.
Cyklofrenia wg. Kretchmera jest składową pewnego kontinuum: cyklotymia (charakter cyklotymiczny)--cykloidia (zaburzenia osobowości, tzw. psychopatia cykloidalna)--cyklofrenia.
Pojęcie cyklotymii zostało po raz pierwszy użyte przez Kahlbauma jako określające niewielkie wahania nastroju w kierunku depresji lub manii.
Nawracające zaburzenia depresyjne określane były terminem melancholii.
Pojęcia cyklofrenii oraz melancholii mają obecnie znaczenie przede wszystkim historyczne.

Z pozdrowieniami

Magdalena Mroczek

Cyklofrenia jest to odmiana choroby afektywnej o cyklicznym przebiegu. Może to być choroba jednobiegunowa lub dwubiegunowa. Pod nazwą choroby jednobiegunowej rozumie się zazwyczaj depresję. Pod nazwą choroby afektywnej dwubiegunowej kryją się naprzemiennie występujące epizody manii, czyli podwyższenia nastroju oraz depresji czyli jego obniżenia. Dugość faz jest inna w kazdej chorobie. Zarówno depresja, jak i CHAD znacznie destabilizują życie chorego.

CHAD czyli choroby afektywnej dwubiegunowej. CHAD rozwija się najcześciej w pierwszej połowie życia często przed ukończeniem 25 roku życia. U części osób objawy mogą wystąpić jednak już w dzieciństwie lub w drugiej połowie życia. Zazwyczaj uważa się, że jeśli depresja wystąpi przed upływem 20 roku życia, wtedy ryzyko CHAD jest bardzo duże. Wykryto, że CHAD może być dziedziczny, jednak nie zidentyfikowano jeszcze genu odpowiadającego za wystąpienie choroby.

Fazy depresji w CHAD trwają około 6 do 9 miesięcy, muszą trwać ponad 1 miesiąc, aby były uznane za fazę. Faza manii jest krótsza, jej długość to około 3-6 miesięcy. Czasami fazy mogą być krótsze, kilkudniowe. W CHAD rytm fazowy jest znacznie częstszy niż w chorobie jednobiegunowej, znacznie bardziej nieregularny i nieprzewidywalny. Często zdarza się, że jedna faza następuje bezpośrednio po drugiej. Czasami fazy następują naprzemiennie juz po okresie kilku dni, co jest niezwykle uciążliwe dla pacjenta. Zazwyczaj jednak między fazą manii a depresji występuje krótsza lub dłuższa faza remisji.

Leczenie w kazdej z tych chrób jest inne. Bardzo ważna jest uważna diagnoza, ponieważ podawanie leków przeciwdepresyjnych osobie z chorobą dwubiegunową moze doprowadzić do wystąpienia okresu manii. Długość lekarz i ich rodzaj ustala lekarz.