Zaburzenia afektywne dwubiegunowe a nerwica

Które z zaburzeń psychicznych jest "gorsze", którego objawy i przebieg są cięższe? - zaburzenia afektywne dwubiegunowe czy nerwica? - jak można je zestawić ze sobą, jeśli w ogóle można?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Trudno powiedzieć, które zaburzenie – choroba afektywna dwubiegunowa czy nerwica – jest „gorsze” i ma cięższy przebieg. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że najlepiej nie chorować ani na nerwicę, ani na CHAD. Jeśli napiszę, że CHAD jest gorszym zaburzeniem, osoby z nerwicą podniosą głos, że chyba nie wiem, jak wygląda chorowanie na zaburzenia lękowe. Gdy stwierdzę, że nerwica ma gorszy przebieg, osoby z CHAD pewnie zaczną protestować, twierdząc, że ich choroba jest gorsza. Każdy oceni to subiektywnie. Poza tym przebieg każdej choroby zależy od indywidualnego przypadku. Może być tak, że osoba z nerwicą będzie subiektywnie bardziej cierpiała niż ta z CHAD. To zależy też od rodzaju nerwicy, czy jest to zespół lęku uogólnionego, agorafobia, zaburzenia adaptacyjne czy jeszcze coś innego. Czasami osoba z CHAD nie przechodzi przez naprzemienne stadia obniżonego i zawyżonego nastroju (depresji i manii). Przebieg CHAD może np. bardziej przypominać subdepresję i hipomanię. To, co przede wszystkim różni CHAD od nerwicy, to fakt, iż choroba afektywna dwubiegunowa ma silne uwarunkowania genetyczne i trwa przez całe życie, natomiast nerwica ma różną etiologię (mogą być to zarówno zaburzenia w przekaźnictwie neuronalnym, jak i czynniki psychologiczne, np. trauma, stres, wadliwe wychowanie), dlatego nerwicę można skutecznie wyleczyć. Więcej na temat chorób pod linkami: http://portal.abczdrowie.pl/choroba-afektywna-dwubiegunowa i http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki.
Pozdrawiam!

CHAD jest przewlekłym, przebiegającym z nawrotami zaburzeniem psychicznym- chorobą.Wymaga przewlekłego,czasem do końca życia ,leczenia farmakologicznego, nie koniecznie występuje rodzinnie. Nerwica należy do innej kategorii zaburzeń psychicznych, wymaga pomocy farmakologicznej okresowo, wymaga psychoterapii, jest szansa na wyleczenie.