Czy zażywanie środków psychoaktywnych może wywołać chorobę afektywną dwubiegunową?

Witam.Co to jest chorobą sertywna dwubiegunowa i czy może ja wywołać dłuższe zażywanie dopalaczy lub narkotykow

Lek. Katarzyna Szymczak

Choroba afektywna dwubiegunowa jest chorą psychiczną, w przebiegu której występują epizody depresji, mani lub hipomanii podzielone okresami remisji (bez objawów). Ze względu na charakter zaburzeń można wyróżnić kilka podtypów tej choroby, na podstawie występujących objawów. Jeśli chodzi o przyczyny jej występowania, duże znaczenie ma podłoże genetyczne (osobista skłonność każdego osobnika do wystąpienia tej choroby zapisana w genach), ale także czynniki psychologiczne, społeczne i środowiskowe. Jeśli chodzi o używki takie jak dopalacze czy narkotyki u osób predysponowanych mogą przyczynić się do ujawnienia objawów oraz zaostrzenia/pogorszenia przebiegu choroby. Jeśli zauważył Pan u siebie jakieś niepokojące objawy radzę udać się do lekarza rodzinnego czy też bezpośrednio do psychiatry oraz unikać zażywania narkotyków czy dopalaczy.
Pozdrawiam