Jak choroba afektywna dwubiegunowa rozwija się z upływem czasu?

Witam! Mam kilka pytań odnośnie choroby afektywnej dwubiegunowej. 1. Jak choroba wygląda chorowanie na przestrzeni życia pacjenta? Czy z wiekiem pogarsza się, polepsza, czy nie ma to znaczenia? Jak wygląda to przy chorowaniu w pełnym leczeniu? Czy jest to może wyłącznie kwestia indywidualna? 2. Jak wygląda postęp w leczeniu? Czytałem na pewnej stronie, że za 10 lat nowe leki psychotropowe mogą całkowicie wyprzeć dotychczasowe leki. Była też podana lista około 40 nowych leków w fazie badań. Czy rzeczywiście jest postęp w leczeniu tej i innych chorób psychicznych, czy można liczyć na lepsze leczenie i poprawienie jakości życia pacjenta w ciągu najbliższych 10-15 lat?

3. Czy jeśli matka choruje na chad typu 1, to dziecko również najprawdopodobniej będzie chorowało na ten sam typ? Czy typ chad-u matki nie ma tu większego znaczenia? 4. Czy istnieją jakieś badania genetyczne, które w jakimś stopniu przybliżą prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości? Czy jeśli okaże się, że dziecko odziedziczyło większość genów od zdrowego rodzica to prawdopodobieństwo jest mniejsze? 5. Czy istnieją jakieś porady dotyczące osób z grupy zagrożenia zachorowania? Czy jeśli będę chciał ew. zadać jeszcze jakieś pytanie do odpowiedzi lekarza, to czy muszę opłacić kolejne pytanie? Jeśli nie, to jak mogę zadać ewentualne dalsze pytania co do mojej odpowiedzi?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) charakteryzuje się nawrotami (co najmniej dwoma) epizodów chorobowych z wyraźnie zaburzonym nastrojem i aktywnością w postaci manii lub hipomanii oraz depresji. Pomiędzy epizodami mogą występować okresy remisji albo przechodzą one bezpośrednio jeden w drugi. Zwykle zaburzenia afektywne dwubiegunowe rozpoczynają się przed 40 rokiem życia (28-35 lat) i występują równie często u kobiet i u mężczyzn. Fazy chorobowe są krótsze niż w chorobie afektywnej jednobiegunowej, ale jest ich zazwyczaj więcej w ciągu roku.

Jak CHAD rozwija się na przestrzeni życia pacjenta? To zależy od przypadku – trudno o jakieś generalizacje, ponieważ każdy choruje w sposób indywidualny. Jedni mają intensywne epizody manii i depresji, które występują niemal natychmiast po sobie. Inni pacjenci z kolei mogą żyć całkiem normalnie nawet kilka lat, zanim nastąpi kolejny rzut choroby. Z roku na rok powstają nowe leki, te dotyczące terapii choroby afektywnej dwubiegunowej także. Warto jednak pamiętać, że CHAD nie leczy się wyłącznie farmakologicznie, ale także za pomocą psychoterapii.

Zaburzenie depresyjno-maniakalne powstaje wskutek wadliwego działania układu nerwowego. Wśród czynników odpowiedzialnych za rozwój CHAD wymienia się geny. Co prawda, u dużej części chorych stwierdza się rodzinne występowanie tego zaburzenia, ale dziedziczenie cech po rodzicach jest jednak skomplikowanym procesem – dziecko matki chorującej na CHAD I typu nie musi chorować na ten sam rodzaj choroby, co więcej – może w ogóle nie chorować. Nic nie jest przesądzone. Badanie genetycznego podłoża CHAD jest trudne ze względu na heterogenność kliniczną i genetyczną. Wskazuje się udział wielu genów o niewielkim efekcie działania. Dotychczas nie są znane jeszcze geny związane z ryzykiem zachorowania na CHAD.

Więcej na temat choroby afektywnej dwubiegunowej można przeczytać pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/psychoza-maniakalno-depresyjna http://portal.abczdrowie.pl/choroba-afektywna-dwubiegunowa http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenie-afektywne-dwubiegunowe http://portal.abczdrowie.pl/choroba-afektywna-dwubiegunowa-mania http://portal.abczdrowie.pl/rozpoznanie-choroby-afektywnej-dwubiegunowej Każde kolejne zadane pytanie lekarzowi/psychologowi oznacza konieczność zapłacenia za nie. Pozdrawiam i życzę powodzenia!