Witam serdecznie,
Opisywane przez Pana wielokrotne i regularnie nawracające stany depresyjne stanowią podstawę do rozpoznania zaburzeń depresyjnych nawracających. Rozumiem, że Pana wątpliwości dotyczą tego, czy nie jest to przypadkiem choroba afektywna dwubiegunowa. Rację ma Pana psychiatra – który skłania się przy rozpoznaniu zaburzeń dwubiegunowych i chciałby zobaczyć Pana w stanie hipomanii, ewentualnie manii – aby upewnić się co do diagnozy. W Pana przypadku za podejrzeniem choroby afektywnej dwubiegunowej przemawia między innymi młody wiek zachorowania oraz liczba przebytych zespołów depresyjnych...
Dość często choroba afektywna dwubiegunowa przebiega bez ewidentnych epizodów manii – a za to z okresami hipomanii, które dla samej osoby chorej są zazwyczaj niedostrzegalne. Do typowych objawów hipomanii zaliczamy poczucie zwiększonej aktywności, sprawności fizycznej i intelektualnej, zmniejszoną potrzebę snu, gadatliwość czy nadmierne spoufalanie się z innymi osobami. Częste jest także zwiększenie popędu seksualnego. Dodatkowo u niektórych osób może występować drażliwość czy pobudzenie ruchowe. Zaznaczam jednak, iż granica jest często nieostra – i zależy w dużej mierze od cech indywidualnych. Opisuje Pan także wiele sytuacji obciążających, związanych z pracą czy życiem rodzinnym – które wiąże Pan z zaostrzeniami choroby. Stresy związane z pracą zawodową, problemy rodzinne czy ekonomiczne – zazwyczaj nasilają lub prowokują zaostrzenie choroby.
Czytając Pana pytanie, nie do końca jestem przekonany co do regularności przyjmowania przez Pana leków. Warto podkreślić, że w Pana przypadku podstawą zapobiegania kolejnym nawrotom choroby jest regularne i długotrwale (wieloletnie) przyjmowanie leków. I warto dodać, iż jest to jedyna metoda. Na podstawie opisanych przez Pana objawów niestety nie można stwierdzić, czy występują u Pana stany hipomaniakalne. Proponuję regularne kontrole u swojego lekarza psychiatry – który obserwując Pana zachowanie i nastrój, będzie mógł obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie.
Pozdrawiam
Pod nazwą choroby afektywnej dwubiegunowej kryją się naprzemiennie występujące epizody manii, czyli podwyższenia nastroju oraz depresji czyli jego obniżenia. Długość faz jest inna w każdej chorobie tzn. w depresji i w CHAD. Zarówno depresja, jak i CHAD znacznie destabilizują życie chorego.
CHAD rozwija się najczęściej w pierwszej połowie życia często przed ukończeniem 25 roku życia. U części osób objawy mogą wystąpić jednak już w dzieciństwie lub w drugiej połowie życia. Zazwyczaj uważa się, że jeśli depresja wystąpi przed upływem 20 roku życia, wtedy ryzyko CHAD jest bardzo duże. Wykryto, że CHAD może być dziedziczny, jednak nie zidentyfikowano jeszcze genu odpowiadającego za wystąpienie choroby.
Fazy depresji w CHAD trwają około 6 do 9 miesięcy, muszą trwać ponad 1 miesiąc, aby były uznane za fazę. Faza manii jest krótsza, jej długość to około 3-6 miesięcy. Czasami fazy mogą być krótsze, kilkudniowe. W CHAD rytm fazowy jest znacznie częstszy niż w chorobie jednobiegunowej, znacznie bardziej nieregularny i nieprzewidywalny. Często zdarza się, że jedna faza następuje bezpośrednio po drugiej. Czasami fazy następują naprzemiennie już po okresie kilku dni, co jest niezwykle uciążliwe dla pacjenta. Zazwyczaj jednak między fazą manii a depresji występuje krótsza lub dłuższa faza remisji.
Często dla chorego faza manii jest niezauważalna. Określa on ją jako dobre samopoczucie, a fazę depresji odczuwa za to bardzo mocno. Przeciwnie jest zazwyczaj z najbliższym otoczeniem chorego, które jako bardziej uciążliwą odczuwa fazę manii. Lekarz ma rację, powinien on zobaczyć Pana w momencie, który określa Pan jako subiektywne dobre samopoczucie.
Leczenie w każdej z tych chorób jest inne. Bardzo ważna jest uważna diagnoza, ponieważ podawanie leków przeciwdepresyjnych osobie z chorobą dwubiegunową może doprowadzić do wystąpienia okresu manii. Długość lekarz i ich rodzaj ustala lekarz.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Cyklofrenia – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak choroba afektywna dwubiegunowa rozwija się z upływem czasu? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Dlaczego nie mogę usiedzieć w miejscu? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jakie objawy świadczą o CHAD? – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Zespół hipomaniakalny a CHAD – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Jak odróżnić zwykły optymizm, entuzjazm od manii? – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Co oznacza CHAD z objawami depresyjnymi? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zaburzenia afektywne dwubiegunowe a nerwica – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy moje symptomy wskazują na CHAD? – odpowiada Lek. Krystyn Czerniejewski
- Czym różni się typ Borderline od CHAD? – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf