Dzień dobry,
Chorobę psychiczną raczej jest trudno nie "ujawniać na zewnątrz", natomiast zaburzenie - owszem. Natomiast jeżeli podejrzewa Pani u kolegi CHAD to może warto porozmawiać z nim o tym ?
Jest możliwe dyssymulowanie choroby (czyli ukrywanie jej objawów). Nie jest to jednak możliwe z przypadku dużego nasilenia objawów choroby (dotyczy to obydwu biegunów choroby). Częściej jednak w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej to okres hipomanii (podwyższonego nastroju, ale nie w stopniu znacznym czyli nie w pełnej manii) jest przez pacjentów ukrywany. Zdarza się nawet, że ceniony ze względu na podwyższoną energię życiową, odwagę, motywację i napęd do działania. Należy jednak pamiętać, że pojawianie się stanów hipomanii może prowadzić do rozwoju pełnego epizodu manii.
Warto w atmosferze troski i zaangażowania w relację porozmawiać z kolegą. Zachęcić go i zmotywować do podjęcia psychoterapii. Pozwoli mu to zdiagnozować dokładnie swoje trudności, nauczyć się rozpoznawać objawy zwiastunowe i radzić sobie z nimi. A tym samym zapobiec pełnoobjawowemu rozwojowi epizodów i pozwolić na satysfakcjonujące funkcjonowanie w życiu.
Być może wskazane będzie także podjęcie leczenia farmakologicznego i konsultacji psychiatrycznej. W razie potrzeby psycholog zachęci do podjęcia takiej konsultacji.
Witam serdecznie,
Świadomość choroby to jedno, ponieważ nie zawsze została ona zdiagnozowana, albo osoba chora nie wie o istnieniu czegoś takiego, co akurat ją dopadło.
Drugą sprawą jest ujawnianie objawów na zewnątrz. Niektóre widać gołym okiem. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej raczej byłoby ciężko cokolwiek zamaskować, bo objawy są wyraźne.
Pozostaje pytanie, czy skoro kolega ukrywa chorobę, to w jaki sposób Pani ją zdiagnozowała? Może warto by skorzystał z pomocy specjalisty, który mógłby stwierdzić, co tak naprawdę się dzieje. Jedno jest pewne - nie da się tego zrobić bez zgody mężczyzny. Zachęcam więc do szczerej rozmowy z kolegą i polecenia mu wizyty u psychologa/psychiatry/psychoterapeuty.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego nie mogę usiedzieć w miejscu? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jakie są objawy nieleczonej choroby dwubiegunowej? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jak odróżnić zwykły optymizm, entuzjazm od manii? – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Jakie cechy choroby mogą się u mnie pojawiać? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
- czy moja choroba może mieć dodatkowe objawy w formie widzenia rzeczy, których nie ma? – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- Ukrywam chorobę afektywną jednobiegunową – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Co oznacza CHAD z objawami depresyjnymi? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Stosowanie leków przy chorobie CHAD – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Jak choroba afektywna dwubiegunowa rozwija się z upływem czasu? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy w chorobie afektywnej dwubiegunowej występują ataki psychozy? – odpowiada Mgr Anna Kubis
artykuły
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - objawy, typy, przyczyny, leczenie
W ostatnich latach coraz częściej diagnozuje się w
Choroba dwóch skrajności. Psychiatra o życiu z ChAD: Ci ludzie mają poczucie wewnętrznej stygmy
Pacjenci w fazie depresji z trudem wychodzą z domu
Cyklofrenia (choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa) - przyczyny, objawy, leczenie
Cyklofrenia to określenie, którym w przeszłości ok