Mój kolega ma ChAD. Jak mu pomóc?

Mój kolega ma CHAD. Bardzo cierpi z tego powodu. W mniejszym stopniu ma nerwicę natręctw. Ma także fobie społeczną. Cały czas myśli o samobójstwie, a ja bym chciała jakoś mu pomóc. Gdy zaproponowałam mu pójście do psychiatry, nie zgodził się. Kiedyś był u psychiatry. Ale sądzi, że to nic mu nie pomogło. Także dowiedziałam się od niego, że jak zrobił tomografię komputerową - wyszło mu, że ma torbiele na płacie czołowym i poszerzone komory boczne mózgu. Proszę o szybką odpowiedź: jak mu mogę pomóc? Szczególnie z CHAD. Bardzo boję się o niego, bo już nie raz mówił, że popełni samobójstwo, bo tego dłużej już nie zniesie. Czy sama rozmowa może pomóc, czy trzeba czegoś więcej, jakichś leków? Jak go namówić na pójście do psychiatry? Jego CHAD jest w stopniu zaawansowanym.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Po przeczytaniu Pani pytania nasuwają mi się pewne watpliwości. Wymienia Pani wiele rozpoznań, ponadto jeśli istnieją zmiany organiczne (cechy nieprawidłowości w mózgu), to wyklucza to CHAD. Wówczas mozna mówić ewentualnie np. o chwiejności afektywnej na podłożu organicznym. CHAD jest chorobą fazową, biegunową, nie wiem jakie aktualnie objawy ma Pani znajomy.

W przypadku CHAD najważniejsze znaczenie ma odpowiedni prowadzona farmakoterapia, systematyczna kontrola lekarska oraz psychoedukacja (np. wiedza na temat wczesnych objawów nawrotu choroby).

Niezależnie od rozpoznania, jeśli przyjaciel ma myśli samobójcze, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza psychiatry.
Może również zgłosić się bez skierowania do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.

Polecam również informacje dostępne w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/gdy-chory-nie-chce-sie-leczyc
http://portal.abczdrowie.pl/jak-naklonic-osobe-z-depresja-do-wizyty-u-specjalisty
http://abczdrowie.pl/choroba-afektywna-dwubiegunowa-mania

Z pozdrowieniami