Świadomość czynów u osoby chorej na ChAD

Witam. Czy osoba chora na CHad nie leczaca sie jest swiadoma swoich czynow. I czy taka osoba podczas manii jest w stanie zabic drugiego czlowieka. Z gory serdecznie dziekuje Monika

Dzień dobry!

Pod wpływem brania leków i psychoterapii, systematycznej pracy nad sobą, jest możliwe zwiększanie świadomości swoich zachowań w okresach manii. Przy braku jakiegokolwiek leczenia, świadomość, wgląd i samokontrola są zazwyczaj minimalne.

Każdy pacjent, każda historia i każdy przebieg choroby są jednak inne - mogą się znacząco różnić od siebie.

Pozdrawiam!

Choroba afektywna dwubiegunowa koniecznie wymaga natychmiastowego leczenia, najlepiej kompleksowego (farmakoterapia + psychoterapia i psychoedukacja). Tak, ostre stany manii mogą wiązać się z ograniczoną lub zniesioną poczytalnością. Nieleczona ChAD może doprowadzić do tragedii lub inwalidztwa pacjenta.