ChAD i epizody manii

Witam chciałam zapytać o CHAD. Po pierwsze czy chory może się "zawiesić" na manii i już nigdy nie dojść do równowagi jeżeli się nie leczy? Dwa czy można się zbadać na predyspozycje do tej choroby? Trzy czy są jakieś ośrodki terapi CHAD? Dziękuję za odpowiedz.

Nie można "zawiesić" się na fazie manii podobniez jak nie ma żadnych testów badających predyspozycje do choroby. Owszem,są pewne predyspozycje rodzinne i większe prawdopodobieństwo wystąpienia chad u osoby spokrewnionej z chorą osobą, lecz nie można tego w pełni zbadać. Chad jest leczone zarówno w gabinetach prywatnych, jak i na nfz-podstawa leczenia powinna być zawsze psychoterapia. Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Raczej nie ma możliwości "zawieszenia" się na stałe, na manii.

Jeśli chodzi o predyspozycje do tej choroby, to ok. 30 % to uwarunkowanie genetyczne, a aż 70 % to zależność od stylu życia (dieta, aktywność fizyczna, mentalna,rozwój osobowy).

Można podjąć terapię w dziennym ośrodku terapeutycznym.

Dużo Dobrego,
Irena Mielnik-Madej