Witam Panią!
Dziękujemy za nadesłane pytanie. Dotyka ono złożonej kwestii, dlatego obawiam się, że nie można na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Teoretycznie Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do podjęcia pracy zawodowej w charakterze opiekuna, ale należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Po pierwsze, CHAD to zaburzenie poważne i nieuleczalne, w którym wyróżniono kilka podtypów, różniących się m.in. nasileniem objawów i częstotliwością zmiany faz depresji/manii.
Przebieg tej choroby jest więc bardzo indywidualny i zależnych od wielu czynników, dlatego też dwie osoby z tą samą diagnozą mogą funkcjonować bardzo różnie – w wielu przypadkach możliwe jest osiągnięcie nawet wieloletniej remisji, podczas której chory może wieść zupełnie normalne i satysfakcjonujące życie osobiste, rodzinne i zawodowe.
Kluczowa dla dobrego funkcjonowania jest odpowiednio dobrana, skuteczna farmakoterapia, która stabilizuje nastrój chorego i zapobiega zaostrzeniom, a przy tym daje jak najmniej objawów ubocznych. Nie mniej ważna jest współpraca chorego w procesie leczenia – regularne przyjmowanie leków, systematyczne kontrole u psychiatry, korzystanie ze wsparcia psychologicznego oraz uważna obserwacja siebie pod kątem objawów zwiastujących pogorszenie.
Mimo terapeutycznego aspektu pracy, niestety znaczna część osób chorujących na ChAD nie jest w stanie podjąć i utrzymać stałego zatrudnienia. Z drugiej strony, nie brakuje w tej grupie osób zajmujących wysokie stanowiska. Praca w charakterze opiekuna osoby starszej to spore wyzwanie, zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Oczywiście wiele zależy od zakresu i ciężkości obowiązków, godzin i warunków pracy (przy ChAD niewskazana jest praca nocą i na zmiany, zaburzająca rytm dobowy itp.).
Osoba cierpiąca na ChAD, a rozważająca podjęcie konkretnej pracy, powinna mieć przede wszystkim na uwadze własne zdrowie i samopoczucie w długotrwałej perspektywie. Dlatego uważam, że w takiej sytuacji niezbędna jest szczera rozmowa z lekarzem prowadzącym (psychiatrą/psychologiem), który poznał daną osobę i jej funkcjonowanie, zna także całą historię choroby, możliwe działania niepożądane przyjmowanych leków, cały szeroki kontekst jej sytuacji. Mając na uwadze jej dobro, z pewnością pomoże podjąć mądrą decyzję.
Zachęcam także do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania, które może Pani znaleźć w poniższych linkach:
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-osoba-z-choroba-afektywna-dwubiegunowa-moze-zostac-psychologiem
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-chorobie-afektywnej-dwubiegunowej-moge-pracowac-jako-lekarz
Pozdrawiam Panią serdecznie!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Świadomość czynów u osoby chorej na ChAD – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Pytanie o osobę chorą na CHAD – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy osoba chora na CHAD może mieć dzieci? – odpowiada Mgr Daniel Lipka
- Czy CHAD to ciężka choroba? – odpowiada
- Związek z chorym na ChAD – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy mogę pracować w systemie trzyzmianowym chorując na CHAD? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy osoba z chorobą afektywną dwubiegunową może zostać psychologiem? – odpowiada Mgr Marzena Swoszowska-Mojżesz
- Czy osoba chora w przeszłości na CHAD może mieć zaburzenia osobowości? – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Gdzie mogą znaleźć pomoc małżonkowie osób chorych na CHAD? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- ChAD a ryzyko schizofrenii – odpowiada Mgr Ireneusz Ślęzak
artykuły
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - objawy, typy, przyczyny, leczenie
W ostatnich latach coraz częściej diagnozuje się w
Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) - objawy, diagnoza, leczenie
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to zaburzeni
Choroba dwóch skrajności. Psychiatra o życiu z ChAD: Ci ludzie mają poczucie wewnętrznej stygmy
Pacjenci w fazie depresji z trudem wychodzą z domu