Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Wyślij pytanie i uzyskaj odpowiedź specjalisty.
Rozpocznij
7 3 3 , 6 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Medycyna pracy: Pytania do specjalistów

Czy z takimi wynikami mogę pracować jako nauczyciel?

Mam 32 lata. Pracuję w przedszkolu jako nauczyciel. Ostatnio po badaniach laryngologicznych mam stwierdzoną niedomykalność strun głosowych, przerost fałdu głosowego , dysfonię oraz laryngomalację. Czy z takimi wynikami mogę pracować jako nauczyciel.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy muszę jednak wybrać się na badania?

Dzień dobry, zapisuję się na kurs kat. A. Do wyrobienia PKK muszę mieć zrobione badania lekarskie. We wtorek miałem robione badania do pracy u lekarza medycyny pracy badania wysokościowe. Wyniki z takich badań mogą być wystarczające do wyrobienia PKK, czy tak czy inaczej muszę iść na badania? Pozdrawiam, Aleksander.
odpowiada 1 ekspert:
mgr Agata Piekalska
mgr Agata Piekalska
Dotyczy: Medycyna pracy

Czy mogę normalnie pracować z padaczką?

Witam mam kilka pytań związanych z padaczka jakiś czas temu miałem atak padaczki mój pierwszy, stwierdzono u mnie padaczkę przepisano leki na dwa lata, pracuje jako operator wózka powyżej 3 metrów na 3 zmiany, czy mogę pracować w godzinach nocnych?... Witam mam kilka pytań związanych z padaczka jakiś czas temu miałem atak padaczki mój pierwszy, stwierdzono u mnie padaczkę przepisano leki na dwa lata, pracuje jako operator wózka powyżej 3 metrów na 3 zmiany, czy mogę pracować w godzinach nocnych? Czy dostanę zdolność na wózki do 3 metrów od lekarza medycyny pracy? Bo wiem że powyżej 3m nie dostanę, czy pracodawca może m je zwolnić od tak czy musi mi zapewnić jakieś stanowisko? I czy pracodawca musi mi wystawić skierowanie na badania normalne na wózki powyżej 3m czy musi uwzględnić padaczkę i wypisać do 3m?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy w czasie ciąży mogę dalej pracować?

Jestem stylistka paznokci. Czy w czasie ciąży mogę dalej pracować? Mam kontakt z hybrydami żelami, środkami chemicznymi. Staram się tego nie wdychać ale i tak to wszytko czuje. Czy jest to praca bezpieczna dla dziecka?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mąż powinien się udać do psychiatry?

Witam, bardzo proszę o informację jakie jest podejście lekarzy psychiatrów do kierowców zawodowych zgłaszających się z podejrzeniem depresji. Mój mąż kocha swoją pracę i też dlatego zdrowie psychiczne jest dla niego bardzo ważne. Od kilku tygodni obserwuje u siebie... Witam, bardzo proszę o informację jakie jest podejście lekarzy psychiatrów do kierowców zawodowych zgłaszających się z podejrzeniem depresji. Mój mąż kocha swoją pracę i też dlatego zdrowie psychiczne jest dla niego bardzo ważne. Od kilku tygodni obserwuje u siebie zmienne nastroje, mniej radości z życia i gorszy sen. Chciałby skonsultować się z lekarzem, ale jest druga strona medalu, obawia się, że może to mieć jakieś negatywne skutki na jego możliwość wykonywania zawodu. Wydają mi się te obawy na wyrost, ale chciałabym się upewnić czy lekarz zgłasza gdzieś takiego pacjenta jako niezdolnego do pracy czy wydaje zakaz wykonywania zawodu? Rozumiem oczywiście ewentualne L4, ale podejrzewam, że mąż by się nawet na nie nie zgodził. Czy w razie stwierdzenia konieczności jakiś leków antydepresyjnych jest możliwy dobór takich by mąż mógł bezpiecznie prowadzić pojazd? Praca to męża pasja i z jednej strony chce zadziałać od razu, a z drugiej obawia się jakiś konsekwencji "prawnych". Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy mając schizofrenię można zostać w przyszłości lekarzem?

Witam, czy można zostać w przyszłości lekarzem, chorując na schizofrenię ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy mojemu mężowi przysługuje w tej sytuacji jakieś zwolnienie?

Mam 8 tygodniowego syna (jestem na macierzyńskim) i zaplanowany zabieg laparoskopowego usunięcia woreczka żółciowego. Czy mojemu mężowi przysługuje w takiej sytuacji jakieś zwolnienie, opieka ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Dotyczy: Medycyna pracy

Czy zez stanowi przeszkodę do pracy na tym stanowisku?

Dzień Dobry Mam zeza w prawym oku (widzę dość dobrze) i idę na badania na pracownika magazynu - obsługa wózka unoszącego - dwupalecika. Czy to przeszkoda? Dodam że posiadam prawo jazdy kat B i bez problemu je dostałem z kodem że muszę jeździć w okularach
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Elżbieta  Karolczuk-Matyja
Lek. Elżbieta Karolczuk-Matyja

Czy muszę mieć kolejne zaświadczenie?

Czy jeśli mam ważne zaświadczenie o możliwości pracy ze studiów pielęgniarskich a w wakacje chce dorobić w gastronomii to muszę mieć kolejne zaświadczenie czy te z pielęgniarstwa wystarczy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Dotyczy: Medycyna pracy

Czy istnieje ryzyko, że nie dostanę się do wojska?

Czy jezeli staram sie do wojska i miałem juz badania na zawodowego które musialem powtórzc (Alt,Ast,Ggtp) ast i ggtp wyszlo dobrze natopias ALT wyszlo 56 mam sie obawiać ze mnie nie dopuszczą?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy lekarz może mi odmówić zaświadczenia w tej sytuacji?

Dzień dobry, zostałem skierowany na badania kontrolne przed przyjęciem na staż jako programista (praca siedząca przed komputerem). Wiem, że podczas takich badań wykonuje się pomiar ciśnienia krwi. Niestety bardzo stresują mnie takie badania, i zwykle w takich sytuacjach mam wysokie... Dzień dobry, zostałem skierowany na badania kontrolne przed przyjęciem na staż jako programista (praca siedząca przed komputerem). Wiem, że podczas takich badań wykonuje się pomiar ciśnienia krwi. Niestety bardzo stresują mnie takie badania, i zwykle w takich sytuacjach mam wysokie ciśnienie krwi i tętno. Gdy dokonuje pomiarów w domu wyniki są prawidłowe. Obawiam się sytuacji gdzie lekarz nie dopuści mnie do stażu na którym mi zależy, z racji na powyższy problem, co jeszcze bardziej potęguje stres przed badaniem. Czy moje obawy są słuszne, czy lekarz w takiej sytuacji odmówi mi wydanie zaświadczenia koniecznego do podjęcia stażu?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Adam Curylo
Dr n. med. Adam Curylo

Czy mogę jeździć autem przy cukrzycy?

Choruję na cukrzycę typu 1, LADA, jestem na insulinie, mam niedoczynność tarczycy. Pracodawca skierował mnie na badania kontrolne po otrzymaniu ode mnie orzeczenia o niepełnosprawności typu lekkiego ze względu na cukrzycę i zakaz pracy nocnej, gdzie obowiązuje w... Choruję na cukrzycę typu 1, LADA, jestem na insulinie, mam niedoczynność tarczycy. Pracodawca skierował mnie na badania kontrolne po otrzymaniu ode mnie orzeczenia o niepełnosprawności typu lekkiego ze względu na cukrzycę i zakaz pracy nocnej, gdzie obowiązuje w moim zakładzie praca zmianowa. Lekarz medycyny pracy, po weryfikacji skierowania stwierdził przeciwskazania do kierowania samochodem służbowym, ze względu na epizody hipoglikemii. Pracodawca zamierza rozwiązać ze mną stosunek pracy. Czy cukrzyca może być przeciwskazaniem, jeżeli jest dobrze wyrównana?
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med Monika Łukaszewicz
dr n. med Monika Łukaszewicz

Czy przy chorobie afektywnej dwubiegunowej mogę pracować jako lekarz?

Witam mam takie pytanie otóż zdjagnozowano u mnie chorobę afektywoną dwubieguniwą od ponad roku jestem w remisji. Od dziecka chciałam być lekarzem i teraz nie wiem czy w ogóle opłaca mi się isc na studia medyczne, czy będę miała możliwość... Witam mam takie pytanie otóż zdjagnozowano u mnie chorobę afektywoną dwubieguniwą od ponad roku jestem w remisji. Od dziecka chciałam być lekarzem i teraz nie wiem czy w ogóle opłaca mi się isc na studia medyczne, czy będę miała możliwość pracowania w zawodzie i czy lekarz medycyny pracy się zgodzi i czy jakbym miała grupę inwalidzką to czy to tez nie byłoby problemem.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy mając hcv typu C mogę pracować jako fryzjer?

Czy będąc fryzjerem można pracować mając hcv typu C
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Ile czasu powinienem być na zwolnieniu po zszyciu kolana?

Dzień dobry, W zeszłym tygodniu miałem wypadek, potrącił mnie rowerzysta, w wyniku czego mam rozcięte kolano. Na SORZE założono mi 6 szwów. Dostałem skierowanie na zdjęcie szwów od 10 do 14 dni po założeniu ich. Zwolnienie lekarskie z pracy dostałem... Dzień dobry, W zeszłym tygodniu miałem wypadek, potrącił mnie rowerzysta, w wyniku czego mam rozcięte kolano. Na SORZE założono mi 6 szwów. Dostałem skierowanie na zdjęcie szwów od 10 do 14 dni po założeniu ich. Zwolnienie lekarskie z pracy dostałem na 10 dni. Za 4 dni powinienem iść do pracy, jednak noga nie jest jeszcze do końca sprawna. Mam problemy z chodzeniem. Pracuję fizycznie w trybie zmianowym po 12h. Nie wiem czy poradzę sobie w pracy z tym kolanem. Czy 10 dni to normalny okres dochodzenia do siebie po szyciu kolana? Jeżeli będę nadal miał problemy to od jakiego lekarza powinienem się udać? Dziękuje.
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med Monika Łukaszewicz
dr n. med Monika Łukaszewicz

Czy lekarz psychiatra może wydać zgodę na pracę w nocy?

Witam, czy lekarz psychiatra może wydać zgodę na pracę w nocki? Zależy mi na takiej pracy, a lekarz medycyny pracy nie chce wydać zgody. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy z takimi dolegliwościami mogę pracować jako kierowca?

Witam! Mam 32 lata i problem z nawracającymi żylakami nóg (miałem już dwie operacje ich usunięcia i na dzień dzisiejszy czekam na wyznaczenie terminu kolejnej), do tego stwierdzono u mnie ostatnio żylaka moszny. Przez pracę obciążającą kręgosłup około roku temu... Witam! Mam 32 lata i problem z nawracającymi żylakami nóg (miałem już dwie operacje ich usunięcia i na dzień dzisiejszy czekam na wyznaczenie terminu kolejnej), do tego stwierdzono u mnie ostatnio żylaka moszny. Przez pracę obciążającą kręgosłup około roku temu zdiagnozowano u mnie zwyrodnie kręgosłupa - lewostronne skrzywienie kr. L-S, zwężenie przestrzeni międzykręgowej na poz. L5/S1, zmiany zwyrodnieniowo - wytwórcze w stawach m/k L3-S1. Dwukrotnie byłem na rehabilitacji. Jak na razie nie ma poprawy - kręgosłup boli przy praktycznie każdym wysiłku fizycznym. Jestem w tym momencie w trakcie poszukiwań pracy (większość życia pracowałem w gastronomii jako kelner, teraz niestety w związku z obostrzeniami ciężko o utrzymanie posady w tym sektorze). Czy mogę sobie pozwolić w przypadku moich dolegliwości na pracę kierowcy lub dostawcy? Zastanawia mnie to długie siedzenie za kierownicą - czy nie wpłynie ono na rozwój żylaków? Rozumiem także, że praca stricte fizyczna (np na budowie, w magazynie lub jako kurier dostarczający paczki) gdzie podnosi się nieraz ciężkie i nieporęczne rzeczy niestety odpada ze względu zwyrodnienie kręgosłupa? Jaki tryb pracy byłby odpowiedni ze względu na moje dolegliwości zdrowotne? Jak mogę na codzień dbać o żylaki i kręgosłup, żeby mój stan się nie pogarszał? Jestem dość młody - nie chciałbym w wieku 50 lat być rencistą lub żyć w wiecznym bólu...
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy w tej sytuacji mogę starać się o rentę?

Dzień dobry. Czy mogę starać się o rentę? Doskwiera mi ból kręgosłupa oraz drętwienie lewej ręki i nogi ból promieniuje na prawa noge, mam trudności w chodzeniu kuleje na lewą noge z powodu boku. Jestem po przeswietleniu RTG na którym... Dzień dobry. Czy mogę starać się o rentę? Doskwiera mi ból kręgosłupa oraz drętwienie lewej ręki i nogi ból promieniuje na prawa noge, mam trudności w chodzeniu kuleje na lewą noge z powodu boku. Jestem po przeswietleniu RTG na którym nic nie wykazało. NEUROLOG dał skierowanie na tomograf komputerowy i w opisie jest napisane tak: spłycona lordoza, bez skoliozy, bez kregozmykow, niewielkie zwężenie przestrzeni międzynarodowej L5-S1 z dokanałową przepukliną jądra miażdzystego o wym do 2 mm, centralno-lewoboczna. Pozostałe przestrzenie miedzykregowe w odc. Ledzwiowym kręgosłupa nieprzewezone. Bez innych uścisków na korzenie nerwowe bądź worek pionowy. Do dalszej diagnostyki w MR. Miałam rezonans magnetyczny i w opisie jest napisane: badanie MR kręgosłupa w odcinku Th10-S5 wykazuje na poziomie L3/4 dokanałową wypukline krążka miedzykregowego z uciskiem worka oponowego. Na poziomie L4/5 dokanalowe uwypuklenie krążka miedzykregowego, modelujace worek pionowy. Pozostałe przestrzenie międzykregowe bez dokanalowych dyskopatii krążków miedzykregowych. Worek oponowy, rdzeń krajowy w badanym odcinku oraz włókna ogona konskiego bez zmian.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy można pracować z nerwicą natręctw?

Witam. Chciałam zapytać czy można pracować z nerwica natrectw? Mam lek parogen i lepiej się czuję. Pracuje jako sprzątaczka i cieszy mnie praca. Dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka

Czy przyjmowanie tego leku może sprawić, że nie przejdę badań lekarskich?

Dzień dobry Od kilku miesięcy biorę raz dziennie 10mg Mozarinu z uwagi na zaburzenia lękowe. W czerwcu zacznę odstawiać lek (zgodnie z zaleceniami lekarza). Korzystając z większej ilości czasu wolnego pomyślałam, że to dobry czas na spełnienie marzenia i zrobienie... Dzień dobry Od kilku miesięcy biorę raz dziennie 10mg Mozarinu z uwagi na zaburzenia lękowe. W czerwcu zacznę odstawiać lek (zgodnie z zaleceniami lekarza). Korzystając z większej ilości czasu wolnego pomyślałam, że to dobry czas na spełnienie marzenia i zrobienie prawo jazdy. Ale pojawiło się u mnie pytanie czy branie tego leku mnie dyskwalifikuje? Czytałam na internecie że niektóre leki mogą z uwagi na to że nie powinno się po nich pojawić i obsługiwać maszyn, więc jest to sprawa indywidualna bo zależy od leku. W ulotce Mozarinu przeczytałam jedynie, że zaleca się na na początku przyjmowania leku nie prowadzić auta dopóki nie ustali się jak lek działa w tym konkretnym przypadku. U mnie zauważyłam większej senności czy problemu w koncentracją co dla mnie by oznaczało że nie ma przeciwwskazań, ale czy dobrze myślę? Czy przyjmowanie tego leku może skutkować tym, że nie przejdę pomyślnie badań lekarskich robiąc kurs?
odpowiada 1 ekspert:
mgr Agata Piekalska
mgr Agata Piekalska
Patronaty
Ważne tematy