Czy tiki mogą być dziedziczne?

Witam ja chciałbym wiedział że Jeżeli moja dziewczyna ma tylko ma choroby tiki nerwowe cos skurcz na mięśni cos na szyja lub rece itp ale na przykład matka czy będzie miała dziecko w ciąża.....a jak matka bedzie miała dziecko czy tez bedzie dziecko choroba od tiki nerwowe....pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

tiki nerwowe zaliczane są do schorzeń z dziedziny neurologi i w wielu przypadkach mają one podłoże genetyczne. Jednak to nie oznacza, że dzieci, których matka cierpi na tik nerwowy, będą automatycznie obciążone tą samą dolegliwością. Można powiedzieć raczej o pewnej genetycznej predyspozycji, która może – ale nie musi – objawić się w okresie dziecięcym. Ujawnienie się tej podatności genetycznej do tików może być powiązane z takimi czynnikami jak niska masa urodzeniowa dziecka czy też komplikacje okołoporodowe.

Uważa się, że tiki dotyczą głównie dzieci, gdyż ich nasilenie niejednokrotnie zmniejsza się w dorosłym życiu. Poza tym tiki u dorosłych bardzo często współistnieją z innymi (niedziedzicznymi) zaburzeniami jak ADHD czy nerwicą natręctw. Jeśli tiki u osoby dorosłej wystąpiły na przykład na skutek brania leków, zmian hormonalnych czy też problemów o podłożu psychologicznym - to nie są one w żaden sposób dziedziczne.

W tym artykule napisaliśmy więcej o tikach nerwowych: https://portal.abczdrowie.pl/tiki-nerwowe-objawy-czynniki-lagodzace.

Nasi eksperci udzielali już porad w podobnych przypadkach, proszę spojrzeć pod podane linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-tiki-nerwowe,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tiki-nerwowe-sa-dziedziczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.