Czy te tiki kiedyś miną?

Dzień dobry .Maz w dzieciństwie mial tiki nerwowe czasami jeszcze się zdarzy.Mamy trójkę dzieci .W przeciągu dwóch mies zaczęli wszyscy tikac czy jest możliwe że wszyscy mogą mieć zespol Turetta?Dzieci w wieku 8.5 4.5 i niecałe 3 lata.tiki to mruganie wzruszanie ramionami oblizywanie się Najmłodsza córka a także u syna grymasy twarzy podnoszenie ramion średnia corka chrząka oblizuje usta i je wyciera otwiera buzię często mruczy pod nosem.Czy jeśli tiki mają podłoże genetyczne jesteśmy beż szans ze one mina?Jestem przerażona. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podłoże do występowania tików nerwowych może być dziedziczne. Znaczy to, że jeżeli jeden z rodziców zmaga się (lub też zmagał się w dzieciństwie) z taką dolegliwością, predyspozycje do tików może przekazać swojemu potomstwu. Jednak nawet jeśli – jak u Państwa w rodzinie - zaobserwujemy pewne zaburzenie, to nie znaczy, że dzieci z niego nie wyrosną. Zdecydowana większość tików nerwowych ustępuje lub znacznie zmniejsza swoje nasilenie, gdy dziecko wejdzie w późny etap dojrzewania lub dorosłość.

Zachęcamy jednak do konsultacji medycznej, bowiem niepokojący jest fakt pojawienia się zaburzeń neurologicznych u trójki dzieci w bardzo niewielkim przedziale czasowym. Prawdopodobnie jakieś wydarzenie, nasilenie emocji lub sytuacja domowa wpłynęła na ujawnienie się objawów ze strony nieprawidłowego przewodnictwa nerwowego. Kwestia ta powinna zostać wyjaśniona, gdyż może stanowić ważny element pracy z dziećmi. Ponadto proszę być dobrej myśli i dbać o spokojną, przyjazną atmosferę w domu. Z pewnością poczucie bezpieczeństwa i pozytywne środowisko korzystnie działają na układ nerwowy maluchów.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na podobne pytania o tiki nerwowe u dzieci:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tiki-nerwowe-mruganie-oczami-u-dziecka-mina-z-czasem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tiki-u-5-letniego-chlopca,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tiki-u-matki-i-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.