Czy da się wyleczyć takie tiki nerwowe?
Witam, mam 27 lat, od 8 roku życia nieprzerwanie do dziś towarzyszą mi tiki nerwowe w całym ciele, napinanie mięśni twarzy, karku, rąk, nadgarstków, ramion, nóg, krocza, brzucha, stóp, mruganie, strzykanie palcami i kośćmi. Jestem w stanie powstrzymać się od tego tylko na krótką chwilę, potem wraca przymus wykonywania tików. Da się z tym żyć, ale utrudnia to lub uniemożliwia wiele czynności jak np. prowadzenie samochodu, bieganie czy grę na instrumencie. Czy da się z tego wyleczyć? Dokąd udać się po diagnozę? Krzysztof

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
Nie napisał Pan jakie badania diagnostyczne były wykonane.
Czy jest postawiona diagnoza neurologiczna?
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywał Pan jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Co wydarzyło się w Pana życiu, gdy miał Pan 8 lat?
Jak Pan funkcjonuje od strony psychologicznej?
Problemy, które Pan opisuje mogą być reakcją obronną ludzkiej psychiki
na stres, lęk, przeżywane emocje, czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.
Psychika i ciało stanowią integralną i współzależną całość.
Stany psychiczne człowieka zawsze oddziaływają na procesy fizjologiczne
i vice versa.
Przy dużym stresie układ nerwowy, który zarządza całym organizmem,
jest w stanie ciągłego napięcia, niepokoju, pobudzenia lub lęku.
Możliwe, że Pana dolegliwości mają podłoże psychologiczne,